Title Image
yapay zeka e ticaret

Yapay Zeka ve E-Ticaret

Chatbot

E-ticaret chatbotları ürünlerin stoklarını kontrol etme, diğer ürünlerle karşılaştırma, ödeme yapmayı kolaylaştırma gibi imkanlar sağlayarak alıcıların doğru ürünü bulmalarına yardımcı olur. Yapay zekaya dayalı çalışan bilgisayar yazılımlarıdır ve müşterilerle kişiselleştirilmiş bir şekilde sağlıklı iletişim kurmanızı sağlarlar.

Tavsiye Sistemi

Arama motorlarındaki yapay zeka algoritmaları, potansiyel müşterilerin yaptığı son aramaları baz alarak, aratılan ürünün önemli detaylarını kaydeder. Algoritmanın sonucuna göre, arama motoru tarayıcı için uygun öneriler oluşturur ve ürünlerin daha hızlı bulunmasına yardımcı olmak için kişisel gösterge panelinde bu önerileri listeler ve satın alma eylemine teşvik eder.

Görsel Algoritmalar

Eskiden kullanıcılar, gerçek hayatta ya da izledikleri bir videoda beğenip satın almak istedikleri bir ürünü nerede bulacaklarını bilemezdi. Bir süredir var olan görsel algılama teknolojisi, yapay zeka ile birleşerek gerçek gücünü ortaya koymaya başladı ve ürün bulmayı kolaylaştırdı.

Yapay zeka temelli görsel algılama teknolojisi ile akıllı telefondan çekilen bir fotoğraf ya da alınan bir ekran görüntüsü ile ürün hakkında bilgi alarak nerede satıldığını bulmak mümkün hale geliyor.

Depo Otomasyon Sistemi

E-perakende sektörünün olmazsa olmazlarından biri olan depo otomasyon sistemi, şirketin satış eğilimine karar vermesinde önemli bir rol oynamaktadır. Omnitro, tüm depo süreçlerini yönetebilmek için OPLOG’un sahip olduğu yapay zeka ve robotları kullanıyor. Bu sayede, hız, verimlilik ve ürünler için teslimat programlarını maksimum verimlilikle tamamlıyor.

Özetle, yapay zeka e-ticareti sınırlı sayıda şekillendirse de; e-ticarette yapay zeka kullanımının artması bekleniyor. Bu artış, istisnai beklentilerin belirlenmesine, daha iyi müşteri ilişkilerinin oluşturulmasına, satışların arttırılmasına ve kişiselleştirme ile gizlilik arasındaki boşluğun kapatılmasına olanak sağlayacaktır.

Siz en iyisi, bu konularda uzman bir partner olan Omnitro’ya gelin; gerisini hiç dert etmeyin. Biz her zaman en güncel teknolojilerle çalışıyor ve işinizi büyütmeniz için gereken tüm koşulları size sunuyoruz.

İlgini Çekebilecek Diğer Blog Yazıları

E-Ticarette Satış Yapamama Nedenleri

 

Bu yazımızda e-ticaret mağazanızda satış gerçekleştirememe nedenlerinize değineceğiz. Eğer siz de e-ticaret sitenizde neden satış yapamadığınızı düşünüyorsanız bu önerilerimizi mutlaka dikkate alın! Düşük bütçelerle bir e-ticaret mağazası açmak dünya genelinde oldukça kolay, buna bağlı olarak sayıları da oldukça fazla. Ancak, e-ticaret mağazası sahibinin yaptığı kritik hatalardan kaynaklanan satış gerçekleştirememe durumu da oldukça fazla.

 

Anlık Pop-up’lar

Anlık satışları gösteren pop-up’lar sadece büyük bir mağazaysanız veya yüksek hacimli satışlarınız varsa inandırıcı olabilir. Küçük bir e-ticaret mağazasında ise kurmaya çalıştığınız güveni sarsabilir.

 

Opt-Ins

Bir ürün araştırırken e-ticaret sitenize gelen potansiyel bir müşteriye daha üyelik kaydı oluşturmadan sayfaya girer girmez bir Opt-ins formu gösterirseniz, satış deneyimini olumlu çizgiden olumsuz ve her an terk edilebilir konuma çekmiş olursunuz.

 

Erken İndirimler

Müşterileri satın almaya ikna etmek için tasarlanmış indirim kodları veya kuponlar, e-ticaret sitenizin pazarlama planında ciddi bir yere sahip olabilir ama bu pop-up’ların zamanlaması doğru ayarlanmalıdır ki satışa dönüştürme işlemi gerçekleşebilsin.

E-ticaret sitenizin müşteri yolculuğunda, müşterilerinizi indirim ya da kampanyalardan haberdar etmek için acele etmeyin ve doğru zamanı belirleyin.

 

İletişim Bilgisi Eksikliği

Çoğu mağaza iletişim bilgilerini bulmayı kolaylaştırmıyor ve bu müşteriler için önemli bir sorun. Mutlaka fiziksel adresinizi ve telefon numaranızı müşterileriniz için ulaşılabilir kılın.

 

Tutarsız Fiyat Politikası

Fiyatın ve para biriminin her zaman net bir şekilde görünür olmasını sağlayın. Zemin ile kontrast oluşturacak net bir tasarımda fiyatlandırmayı oluşturun.

 

Kötü Mobil Uyum

Çevrimiçi mağazanız mobil cihazlarda gezinmeyi ve satın almayı zorlaştırıyorsa, müşterileriniz rahatsız olacaktır. Bu nedenden dolayı müşterilerinizi rakiplerinize kaptırabilirsiniz.

“Hakkımızda” Bölümünün Abartılı Olması

Satış yapamayan bazı e-ticaret mağazalarının, gerçek yargılardan uzak bir ‘Hakkımızda’ sayfası vardır. “tutkulu”, “inanılmaz” veya “dünyayı kurtaracağız” gibi abartılı ifadeler ve kelimelerle doludur. Bu tutumdan kaçınarak realist yargılarda bulunun. Bu şekilde, müşterilerinizin gözüne girmeniz kolaylaşır.

 

Kötü Teslimat ve Kargo Hizmeti

Unutmamalısınız ki, çevrimiçi alışverişin tercih edilmesinin temel sebebi zaman kaybının en aza indirilmesidir. Ürünü, müşterilerinize hızlı ve sorunsuz bir şekilde teslim etmelisiniz. E-ticaret sitelerinde satış gerçekleştirme deneyimini mükemmelleştiren en önemli detay teslimat ve kargo hizmeti kalitesidir. Eğer e-ticaret sitenizde bu denli karmaşık ve hayati bir görevi yerine getiremiyor ve müşterilerinizi mutsuz ediyorsanız e-ticaret sitenizin satış yapmamasının altındaki neden bu olabilir. Bu sorunu alanında deneyimli ve müşterileriyle ilgili bir lojistik partneriyle çalışarak çözebilirsiniz. Omnitro, teslimat ve kargo süreçlerinde gözünüzü arkada bırakmaz. Siz yalnızca satışa odaklanın, gerisini Omnitro’nun gücüne bırakın!

 

 

 

 

İlgini Çekebilecek Diğer Blog Yazıları

E-Ticarette Blockchain Devrimi

Dünyaca ünlü kripto para birimi Bitcoin’in değer kaybetmesinden bu yana, hem çevrimiçi hem de çevrimdışı dijital ödemeleri kolaylaştırmak için hızla yeni teknolojiler geliştiriliyor. Bitcoin, sahip olduğu Blockchain teknolojisi sayesinde son zamanlarda müşteriler için daha iyi korumaya sahip daha hızlı ödemeler sunarak dünya çapında e-ticaret ekosisteminde ve ödeme yöntemlerinde büyük değişimlere yol açacak gibi gözüküyor. 

Blockchain teknolojisi, hem geleneksel ödeme yöntemleriyle olan uyumu hem de işlemleri gerçekleştirme şeklimizi değiştirecek şekilde kendini hazırlamasıyla, her geçen gün gelişmeye devam ediyor. Peki Blockchain teknolojisi e-ticareti nasıl değiştirecek?

Hızlı İşlemler

E-ticaret için Blockchain kullanmanın en büyük avantajlarından biri yapılan işlemlerin hızı ve verimliliğidir. Bunun nedeni de Blockchain’in işlem verilerini güvenli bir şekilde depolamak için tasarlanmış bir teknolojiye sahip olmasıdır.

Sıkı Güvenlik

E-ticaret hacmi büyüdükçe ve geliştikçe bilgisayar korsanlarının alışveriş yapanların kredi ve banka kartı bilgilerine erişme ihtimali de artar. Her yıl milyarlarca e-ticaret ödeme işlemi yapılmaktadır ve kredi kartı sahtekarlığı yaşayan müşterilerin sayısı da her geçen gün artmaktadır.

“2014 yılında ABDli 31,8 milyon tüketici, kredi kartı sahtekarlarının kurbanı oldu.”

Blockchain daha fazla güvenlik sağlayarak, sahtekarlıkları ve hırsızlıkları önler. Blokchain içindeki node’lar(düğümler) otomatik olarak oluşturulur. Bu node’lar sayesinde blockchain üzerinde çalışan kripto para birimleri siber saldırılar, güç kesintileri veya sistematik çöküntüler gibi durumlara dirençli hale gelir. Kripto paralar kartlardan çok nakit para gibidir. Bitcoin gibi para birimleri, müşterilerin satın alma işlemi sırasında özel verilerini paylaşmalarını istemez.

Tedarik Zinciri Yönetimi

Blockchain’in e-ticarete getirebileceği üstün tedarik zinciri yönetimi, piyasayı mevcut kusurlarından kurtarmaya yardımcı olan devrim niteliğindeki diğer bir süreçtir. Blokchain’de onaylanmış veriler değiştirilemediği için tedarik zinciri odaklı bir Blockchain ağı, hatasız yönetim için ideal bir çözüm sunabilir. Net bir şekilde düzenlenmiş bir blockchain ağı, müşterilerin satın aldıkları ürünlerin sipariş akışını görebildikleri tamamen şeffaf bir tedarik zincirini desteklemenin anahtarıdır. Bu da, tüketicinin güvenini yeniden inşa ederken güçlü bir temel oluşturarak, tedarik zincirinde kusursuz bir yönetim meydana getirir. 

Ancak blockchain kullanmasanız dahi, Omnitro sayesinde sürekli takip edilebilen ve şeffaf şekilde sürdürülebilen bir sürece sahip olabilirsiniz. İşinizi Omnitro ile büyütmek çok kolay!

İlgini Çekebilecek Diğer Blog Yazıları

E-Ticaret Siteleri Neden Büyüyemiyor?

 

Pazar Şartlarını Karşılayamama

Son birkaç yılda ekonominin hızlı büyümesi sonucunda farklı grupların veya tüketici segmentlerinin ihtiyacına göre adapte edilmiş ürünler bol miktarda e-ticaret pazarına sunulmuş durumda ve bunun doğal sonucu olarak da pazarın temel ihtiyaçlarına cevap veren ürünlerin talebinde belirli bir doyma noktasına gelindi.

Bu durumda e-ticaret şirketlerinin aklına gelen ilk çözüm, pazardaki ortalama müşteriyi hedefleyen ortalama bir ürün sunmak oldu. Fakat bu ürün sunumunda ürünün e-ticaret şirketlerinin sahip olduğu yapı ve kaynaklar ile uyumlu olup olmaması en önemli faktör. Tam bu noktadaki uyumsuzluk yüzünden ürünün sunumunda pazardan gelen taleplere cevap vermede eksik kalınabilir ve ciddi mali problemler ortaya çıkabilir.

 

 

Rekabetçi Koşullara Uyumsuzluk

Türkiye e-ticaret sektörünün büyümesi incelendiğinde son birkaç yılda ciddi bir büyüme grafiği gözükmekte fakat bu büyüme rekabetçi koşulların daha sert ve agresif olmasına da yol açmaktadır. Çok yoğun rekabetin yaşandığı bir piyasa ortamında genelde hizmet kalitesi odaklı değil ürün fiyatı odaklı rekabet stratejileri geliştirildiği için de bir müddet sonra yeterli maddi kaynağı sağlayamayan şirketlerin iflası kaçınılmaz oluyor. Burada asıl önemli olan nokta fiyat politikasındaki yoğun rekabeti müşteri memnuniyetine odaklamaktır. Bu, avantajlı ve karlı sonuçlar doğurabilir.

 

Müşteriyi Anlamamak

E-ticaret sektöründe bulunmak sadece internet üzerinden bir ürün satmakla bitmiyor, var olan müşterilerinizin eğilimlerini ve sevdiği şeyleri de bilmelisiniz ki satış politikanızı ve hizmet çeşitliliğinizi onları daha mutlu edebilecek şekilde düzenleyebilesiniz.

 

Maddi Kaynak Sorunları

E-ticaret siteniz vasıtasıyla sattığınız ürünlerden kazandığınız parayla, sitenizi ayakta tutan çalışanların da maaşlarını ödemek ve onların gereksinimlerini karşılamak zorunda olduğunuzu unutmayın! E-ticaret satışlarınızda ciddi bir düzen ve takip içerisinde fiyatlandırma politikası izlemelisiniz ki bu süreci doğru yönetmediğiniz takdirde işler kontrolünüzden çıkmasın.

 

Kontrolsüz Hızlı Büyüme

İş dünyasında büyüme her zaman pozitif olarak görülür fakat unutmamanız gereken şu ki bazen pozitif gibi gözüken durumlar sizi zorluklarla baş başa bırakabilir. Ürün teslimatlarında yaşanan aksaklıklar, çalışanların kontrolsüz tavırları, stres, iş yükü gibi sebepler hızlı büyümenin getirdiği büyük dezavantajlardan sadece birkaçı. İşinizin itibarı kötü etkilenebilir ve zorda kalabilirsiniz.

 

Yanlış Lojistik ve Kargo Operasyonu

Bugün, internet alışverişlerinin memnuniyet oranlarının tüketici nezdinde en çok dikkat edilen bölümü olan sipariş verildikten sonraki aksiyon süreci olan lojistik operasyonları sadece ürünün hazırlanıp, paketlenip, kargolanıp tüketiciye gönderildiği yer değil işinizin geleceğine ve satışlarınızın doğrudan başarısına etki eder.

E-ticaret siteniz üzerinden isterseniz dünyanın en arzu edilen ürününü satın, eğer o ürünü müşterilerinize ulaştırma noktasında gerçekleşen süreci doğru yönetemiyorsanız ve bu konuda gerçekten yetkin bir lojistik partneriyle çalışmıyorsanız müşterileriniz ne kadar sadık olurlarsa olsunlar sizi tercih etmekten vazgeçeceklerdir.

E-ticaret sitenizde her ne satıyor olursanız olun iş dünyası tamamen kar etme üzerine kuruludur ve küçük detaylar işletmelere büyük maddi kazançlar sağlamıştır. E-ticaret lojistiği konusunda Omnitro ile çalışarak hem kazancınızı hem de işteki verimliliğinizi arttırabilirsiniz.

 

 

 

 

İlgini Çekebilecek Diğer Blog Yazıları

E-Ticaret Firmaları Neleri Yanlış Yapıyor?

Son yıllarda e-ticaret sektöründe, Türkiye‘nin de dahil olduğu birçok yatırım ve satın alma işlemi gerçekleşiyor bu sektörün büyümesine katkıda bulunuyor. Ancak büyüme oranı ile birlikte gelen başarı hikayeleri ne kadar fazlaysa, başarısızlık hikayeleri de bir o kadar fazla. Bu başarısızlık hikayelerinin sebepleri genellikle farklılıklar gösterse de firmaların e-ticarette başarılı olamamaları bazı ortak noktalara sahip. Bu yazımızda e-ticaret firmalarının yaptıkları yanlışları birlikte keşfedeceğiz.

Veri Analizlerinin Yapılmaması

E-ticaret firmalarının yaptığı en büyük yanlışlardan birini, performans metriklerinin yani bir diğer adı ile KPI‘ların doğru bir şekilde takip edilememesi oluşturur. Müşteri memnuniyet ölçümlerinden trafiklerin doğru yönlendirilmesine, sepet terk oranından geri dönüşüm oranının iniş çıkış değerlerine dek birçok alanda doğru ve etkin bir performans değerlendirmesi, markanın daha başarılı bir şekilde büyümesine yardımcı olacağı gibi; bu ve benzeri KPI‘ların doğru analiz edilememesi markanın verimliliğini ve satış oranlarındaki verimsizliğe bulunacak çözümlerin etkisi doğrudan azaltacaktır.

Yanlış Kaynak Yönetimi

Sermaye ve kaynaklarınız ne kadar yüksek olursa olsun eğer doğru bir şekilde yönetilemiyorsa bu, büyümenin önüne geçebilir. Gereksiz ve yanlış reklam harcamaları, kişisel harcamalar, yanlış yere yapılan yatırımlar bir süre sonra sermayenin küçülmesine yol açarken büyümeyi de aynı hızla engelleyecektir.

Tüketiciyi Anlamamak

E-ticarette başarılı olmanın altın kurallarından biri tüketicinin ihtiyaçlarına göre yol almaktır. Gerek sosyal gerekse diğer kanallar üzerinden tüketiciye kulak asmamak markaya zarar vereceği gibi müşteri kaybına da yol açar. Ayrıca site üzerinde kullanıcı hareketlerini takip ederek, hangi ürün, sayfa ya da kampanyaların daha çok ziyaret edildiği, kullanıcıların hangi noktada siteyi terk ettiği gibi kullanıcı hareketlerini incelemek; bu hareketlerin araştırmasını yapmak kullanıcı memnuniyeti yaratma aşamasında oldukça işe yarayacaktır

Lojistik Yetersizlik

Online alışverişi tercih eden kullanıcılar hızlı ve güvenilir alışveriş deneyimi yaşamak isterler. Ancak satın aldıkları ürün ile ilgili yaşadıkları lojistik ve kargolama problemleri, kullanıcıyı markaya küstürebilir ve marka itibarını zedeleyebilir. Bu yüzden e-ticarette büyümek isteyen bir firma, sattığı ürünü doğru zamanda, doğru kişiye eksiksiz ve kusursuz bir şekilde gönderebilmeli ve tüm lojistik, kargo ve iade süreçlerini doğru bir şekilde yönetebilmelidir.

Omnitro ile, müşteri verimliliği konusunda endişelenmeniz gerekmez. E-Ticaret Lojistik süreçlerinizi güvenilir bir altyapıya emanet ettiğinizi bilerek satış, pazarlama ve iş geliştirme süreçlerinize odaklanırsınız.

İlgini Çekebilecek Diğer Blog Yazıları

En İyi E-Ticaret Platformu ve Yazılımını Seçmek

E-Ticaret siteniz için bir web geliştiricisiyle de çalışabilirsiniz ancak maliyetlerin yüksek olması büyüme hızınızı etkileyebilir. Geliştirilmiş, hazır bir e-ticaret platformunu tercih etmeniz size hem zaman hem de para konusunda fayda sağlayacaktır.

Bu yazımızda, en iyi e-ticaret yazılımı, en iyi e-ticaret paketleri ve işletmeniz için en iyi e-ticaret platformunu seçerken göz önünde bulundurmanız gereken bazı önemli bilgilere değineceğiz.

En İyi E-Ticaret Yazılımı Paketleri Web Sitesi Kriterleri:

Ücretlendirme ve E-Ticaret Ödeme Seçenekleri

Hemen hemen tüm platformların ücretlendirme şekli dünya genelinde aylık iken Türkiye’de yıllık olarak alınmaktadır. Alınan platform türüne bağlı olarak maliyetler değişebilir. (Sunucu Masrafı, Eklentiler vs.) Platformla ilişkili işlem ücretlerini de düşünmelisiniz. Daha ucuz bir fiyat uğruna, ihtiyaç duyacağınız şeylerden fedakarlık etmeyin.

En iyi sonucu elde etmek için her bir platformun artı ve eksilerini tartmaya çalışın. Ayrıca, müşterilerinizin nasıl ödeme yapacaklarını da düşünmelisiniz. Bazı platformlar üçüncü taraf satıcılarla (Payu, İpara ve İyzico gibi) ödeme yapma olanağı sunmazken, bazıları entegrasyona uyumludur.

E-Ticaret Platformunuzun Entegrasyonları

E-Ticaret altyapısı sağlayıcılarına bakarken göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer faktör, entegrasyon ve eklentileridir. Shopify gibi platformlarda işinizi yürütmeniz için birçok araç bulunur. İşletmenizin ihtiyaçları, sizin için uygun olan eklentilere karar verirken belirleyici olacaktır. Farklı platformlara bakarken, hangi araçlara ihtiyaç duyacağınızı enine boyuna düşünün ve ihtiyaç duyacağınız şeylerden fedakarlık etmeyin.

E-Ticaret Platformunun SEO Uyumluluğu

SEO uyumlu bir platform ararken göz önüne alınması gereken bazı noktalar şunlardır:

  • Web sitenize bir blog ekleme olanağı
  • SEO dostu URL yapısı
  • Mobil uyumluluk
  • Sayfa ve site hızı
  • Benzersiz başlık ve sayfa açıklamaları

E-Ticarete Uyumlu Mobil Tasarıma Sahip Yazılımlar

Mobil kullanılabilirlik e-ticaret için çok önemlidir. Her aygıttan ve tarayıcıdan erişilebilir ve kullanılabilir bir mobil web sitesinde dönüşümler daha da iyi olacaktır. Aramaların yaklaşık %60’ının mobil cihazlardan yapıldığını biliyor muydunuz? Giyim odaklı e-ticaret siteleri için ise bu oran %80 civarında.

E-Ticaret Platformunuzun Güvenlik & SSL Ayrıcalıkları

Günümüzdeki e-ticaret yazılımlarının çoğu standart olarak sağlam bir güvenlik altyapısına sahip olmakla birlikte, altyapınızın müşterileriniz için güvenli satışı (HTTPS / SSL’i) desteklediğinden kesinlikle emin olmalısınız.

İlgini Çekebilecek Diğer Blog Yazıları