Sıkça Sorulan Sorular

Bu sayfa üzerinden Omnitro ile ilgili sorularınıza hemen yanıt bulabilirsiniz. Yanıt bulamadığınız sorularınız için ise hello@omnitro.com adresi üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

E-ticaret lojistiği ya da e-lojistik hizmeti nedir?

E-ticaret işletmeleri için mal kabul, depolama, sipariş karşılama, katma değerli servisler, dağıtım ve iade yönetimi işlemlerini bulut tabanlı bir arayüz üzerinden yönetebilmenizi ve takip edebilmenizi sağlayan bir hizmetler bütünüdür.

Bu hizmeti sizden almamın avantajı nedir?

Esneklik ve ölçeklenebilirlik hayati bir öneme sahiptir. Sabit yatırımlar, görünen ve görünmeyen giderler olmadan; yaptığınız satış kadar ücretlendirildiğiniz bir modelde sipariş adetleriniz düşse bile karlılığınızı koruyabilir, ani büyümelerde ciddi yatırımlar yapmadan kontrollü bir şekilde yola devam edebilirsiniz. Üstelik tüm bu satış sonrası süreçleri profesyonel ve zahmetsiz bir şekilde yürütebilirsiniz. Tüm vaktinizi paketleme ve kargo takibi gibi vakit alan rutin işler yerine işinizi büyütmenize yardımcı olacak pazarlama aktivitelerinize ayırabilirsiniz.

Ürünlerim nerede depolanacak?

Ürünleriniz ideal depolama şartlarında, son teknolojiyle donatılmış depolama tesislerimizde, önceden belirlenmiş özel lokasyonlarında muhafaza edilecektir.

Ne kadar ürün depolayabilirim?

Basitçe ihtiyaç duyduğunuz kadar. İdeal satış/stok dengesini yakalamak için Omnitro size gereken raporlamaları sunacaktır.

Ürünlerim deponuzda zarar görürse ne olacak?

Merak etmeyin, ürünleriniz depolarımızda sigortalı olarak önceden tanımlanmış lokasyonlarda özenle saklanmaktadır. Yine de olağanüstü sebeplerle ürünlerinize bir zarar gelirse, bu hasar tarafımızca karşılanmaktadır.

Siparişlerim nasıl karşılanacak?

Her şeyin başı entegrasyon! Satış kanallarınız ile yapılacak olan entegrasyon sayesinde Omnitro ekibi siparişlerinizi sizinle eş zamanlı olarak görüntüler ve bekletmeden siparişlerinizi hazırlamaya başlar.

Paketleme nasıl yapılıyor?

Her ürün ya da kategori ayrı bir paketleme prosedürüne ihtiyaç duyabilir. Biz tüm bu adımları sisteme tanımlayarak hiçbir adımı atlamıyor ve siparişinizin müşterilerinize kusursuz bir şekilde ulaşması için özenle hazırlıyoruz.

Paketleme materyalleri standart mı?

Dilerseniz markanıza özel üretilmiş kutu, bant, etiket vb. malzemeleri kullanabilir ya da standart paketleme materyalleriyle ilerleyebiliriz. Tercihiniz doğrultusunda ihtiyaç duyduğunuz tüm sarf malzemelerinizi sizin için tedarik edebiliriz.

Özel paketleme, hediye paketi, tebrik kartı gibi hizmetleriniz var mı?

Evet, ürünlerinizi sizin özel olarak istediğiniz katma değerli hizmetlerle paketleyip yollayabiliriz. Dilerseniz hediye paketi yapabilir ve üzerine tebrik kartı yazabiliriz ya da ürünlerinize garanti etiketi gibi etiketler yapıştırabiliriz.

Minimum sipariş adedi var mı?

Kesinlikle hayır, operasyonunuza başladığınız ilk günden itibaren satış hacminiz ne olursa olsun yanınızdayız.

Stok takibini nasıl yapacağım?

Tüm stoğunuzu Omnitro üzerinden anlık olarak görüntüleyebilir ve satış kanallarınıza gerçek stok miktarlarınızı yansıtabilirsiniz.

İadelerim ne olacak?

İade siparişleriniz ekibimizce karşılanır ve gerekli kontrollerden geçirildikten sonra iade stoğuna ayrılır. Omnitro ile her bir iade ürünü görüntüleyebilir, uygulanacak işlemleri seçebilirsiniz.

Kargo anlaşması yapmalı mıyım?

Bizimle çalışırken hayır. Biz size en avantajlı kargo fiyatlarını sunuyoruz. Üstelik ürünleriniz müşterilerinize ulaşana kadar süreç takibini memnuniyetle gerçekleştiriyoruz.

Ürünüm kaybolursa ne olacak?

Depolama tesislerimiz üst düzey güvenlik önlemleri ile 7/24 korunmaktadır ve ürünleriniz sigorta kapsamındadır. Buna rağmen bir aksilik yaşanması durumunda tüm sorumluluğu üstleniyoruz.

Ürünüm hasar görürse ne olacak?

Tecrübeli paketleme personellerimiz ve depo ekibimiz ile ürünlerinize maksimum özenle yaklaşıyoruz ve hiçbir zarar görmemesi için gayret ediyoruz. Depolama, paketleme veya dağıtım sırasında meydana gelebilecek tüm hasar ve kayıplar sigorta kapsamında tarafımızdan karşılanmaktadır.

Taahhüt verecek miyim?

Tüm iş ortaklarımızla uzun vadeli işbirliği yapmayı tercih etsek de dilediğiniz zaman aldığınız hizmeti sonlandırabilirsiniz.

Ürünlerimi satın mı alacaksınız?

Ürünleriniz depomuzda bulunduğu süre boyunca sizindir ve tarafımızdan satın alınmamaktadır.

Ürünlerimin satışını yapacak mısınız?

Ürünleri satması sizden, sattığınız ürünleri hazırlayıp müşterilerinize ulaştırması bizden.

Kimlerle çalışıyorsunuz?

Farklı ölçeklerden ve farklı kategorilerden pek çok iş ortağımız bulunuyor. Mutlu iş ortaklarımızdan bazılarını “Müşteriler” sayfasından görebilir, bizimle ilgili düşüncelerini öğrenebilirsiniz.

E-fatura hizmeti veriyor musunuz?

Evet, Paraşüt entegrasyonumuz sayesinde e-faturalarınız otomatik olarak oluşturulur ve e-posta yolu ile müşterilerinize gönderilir.

Kargo takip numarası sağlıyor musunuz?

Evet, UPS’ten aldığımız kargo takip numarasını entegrasyon ile sitenize yollayıp sipariş bilgileri içine yazıyoruz, aynı zamanda müşterinize de e-posta yoluyla bilgilendirme yapıyoruz. Böylece hem siz hem de müşteriniz siparişi rahatlıkla takip edebiliyor.

Sipariş iptali ve iadesi mümkün mü?

Evet, müşterileriniz veya siz, sitenizden gelen siparişleri iptal edebilirsiniz. İptal edilen siparişler tekrar stoklanır. İade talebiyle depomuza gelen ürünlerin iadesinin kabul edilip edilmeyeceğine, tekrar stoklanıp stoklanmayacağına veya hurdaya verilip verilmeyeceğine karar vermek için gelen ürünün görsellerine web üzerinden bakabilirsiniz.

Kapıda nakit veya kredi kartıyla ödeme hizmetiniz var mı?

Evet, entegrasyonlarımız sayesinde UPS’e verdiğimiz talimat ile istediğiniz siparişin ödemesini müşterinin kapısında alabilirsiniz.

Güçlerimizi Birleştirelim! 

Omnitro uzmanları, e-ticaret işini büyütmen için sana bilgi versin.

Hemen Teklif Al