Title Image

Ortadoğu’nun E-Ticaret Fırsatları

 

E-ticaret ile uğraşanların Ortadoğu’yu hem alternatif hem de büyük potansiyeli olan bir pazar olarak görmesi için birçok sebep var. Eğer e-ticaretle uğraşıyorsanız ve işletmenizi geliştirmek istiyorsanız bu işe Ortadoğu’dan başlamak fazlasıyla akıllı bir hamle olabilir. Diğer bölgelerle kıyaslandığında, e-ticarette en hızlı büyüyen bölge olan Ortadoğu, geçtiğimiz 10 yıllık süreçte satış hacmini %1500 oranında arttırdı. Başta Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri olmak üzere, Ortadoğu’daki bu olağanüstü artış, bölgede ileri düzeyde bir e-ticaret potansiyelini olduğunu açıkça göstermekte.

Birleşik Arap Emirlikleri’nde yaşayanların %60’ından fazlası ve Suudi Arabistan’da yaşayanların yaklaşık %50’si yabancı web sitelerinden online alışveriş yaparken ortalama sepet tutarları 300$ civarında oluyor.

 

En Genç Nüfus Ortadoğu’da

Birleşik Arap Emirlikleri’nde nüfusun %64’ü 31 yaşından genç iken Suudi Arabistan’da ise nüfusun %75’i 35 yaşından genç. Bu iki bölgesel lider ülke, online alışveriş yapmaya daha eğilimli olan genç nüfustan oluşan bir demografik yapıya sahip. Birleşik Arap Emirlikleri’nde online alışveriş yapanların çoğu 31 yaşının altında.

Ortadoğu’daki bu genç kuşak, yeni ürünler bulmak ve sevdikleri şeyleri paylaşmak için sosyal medyayı aktif olarak kullanıyor. Ürün pazarlayan ya da otel ve uçak rezervasyonu gibi online servisler sağlayan şirketler Ortadoğu operasyonlarıyla oldukça kârlı sonuçlar elde edebiliyorlar. Bu sonuçların altında yatan en büyük potansiyel ise gençlerin aktif internet kullanıcısı olması.

Yapılan online alışverişlerin yarısından fazlasının akıllı telefon aracılığıyla yapılmış olması da, e-ticaretle uğraşanların Ortadoğu’daki mobil e-ticaret potansiyelinin kesinlikle dikkate alınması gereken bir nokta olduğunu gösteriyor.

“Eğer e-ticaret şirketleri mobil ortamdan satış yapmaya hazır değilse, Ortadoğu’ya açılmaya da hazır değil demektir.”

 

Ortadoğu’nun en çok kullanılan ödeme platformlarından biri olan PAYFORT’un yaptığı araştırmaya göre internet alışverişi yapan kitlenin %42’si online alışveriş yaparken Instagram’in etkisi altında kalıyor. Bu da reklam stratejileri noktasında Ortadoğu’nun dijital potansiyelini açığa çıkartıyor.

 

En Yoğun Kampanya Sezonu, Ramazan

E-ticaret şirketlerinin en yoğun olduğu sezon olan Ramazan Ayı e-ticarete Ortadoğu’dan başlayacak olan şirketler için ciddi bir pazar avantajı sunuyor. Bu dönemde, internet satışları Suudi Arabistan’da %15, Birleşik Arap Emirlikleri’nde ise %24’e kadar artış gösterirken, yılın bu zamanında, Birleşik Arap Emirlikleri’nde, tüketiciler genel olarak Amerikan perakendecilerinden özellikle giyim, elektronik ve takı alışverişi yapıyorlar.

 

Farklı Ödeme Seçenekleri

Müşterilerin internet üzerinden ödeme yapmayı tercih ettiği Amerika’ya kıyasla, Ortadoğu’daki müşteriler kapıda ödeme seçeneğine daha çok yöneliyorlar. İster kredi kartı ister Paypal gibi online bir ödeme sistemi olsun, Ortadoğu pazarına giriş yapmak isteyen e-ticaret şirketleri tüm muhtemel ödeme seçenekleriyle uyumlu satış yapmaya hazır olmalı.

 

Ancak en önemlisi, yeni pazarlara açılırken alınacak olan risk miktarını olabildiğince azaltmak ve bu nedenle güvenilir partnerler edinmek. Omnitro E-Ticaret Lojistiği ile, açıldığınız bu yeni pazardaki büyümenize odaklanırken; bir de lojistik süreci ile ilgilenmenize gerek kalmaz.

 

 

 

 

İlgini Çekebilecek Diğer Blog Yazıları