Title Image

Lojistiğin E-Ticarete Etkisi

TÜSİAD‘ın 2017 yılında hazırladığı Türkiye E-Ticaret Raporu’na göre ; 17,5 milyar TL‘ye ulaşan e-ticaret hacminin 2 katı kadar büyümesi bekleniyor. E-ticaretin bu önlenemez yükselişi, kuşkusuz işini iyi yapan lojistik şirketlerinin önemini de arrtırıyor. Özellikle lojistik süreçlerine önem verip müşteri memnuniyetini arttıran e-ticaret firmaları uzun vadede e-ticaret sektöründe daha başarılı oluyor. (https://omnitro.com/e-ticaret-lojistigi-ve-depolama-iliskisi/)

Lojistik ve E-Ticaret

Online alışveriş sürecinde lojistiğin yerini kısaca anlatmak gerekirse; öncelikli olarak ürün ya da ürünler kullanıcı tarafından online olarak sipariş edilir, ardından ilgili sipariş formu aynı anda hem firmanın bilgisine hem de firmanın stoklarını bulunduran lojistik şirketine ulaşır.

Bir sonraki aşamada sipariş edilen ürün lojistik firması tarafından paketlenir ve teslime hazır hale getirilerek anlaşmalı kargo şirketine teslim edilir. Bu noktada satıcı firma hiçbir şey ile ilgilenmek zorunda kalmaz, tüm işi lojistik şirketi tek başına yönetir. En ufak bir sipariş işleminde bile lojistik faktörü birkaç kez görev alarak, alışverişin omurgası rolünü üstlenir.

Elbette online alışveriş sektöründe sürdürülebilirlik sağlanabilmesi için tek başına lojistik yeterli değil, ancak e-ticaret ile varlığını sürdüren bir firmanın tüm lojistik süreçlerini doğru ve sağlıklı şekilde yönetebiliyor olması, büyüme ve başarının da devamını sağlayacaktır.

“Lojistik faaliyetlerine yeterli önemi vermeyen firmaların ise rakiplerinin gerisinde kalarak ticari kayıplar yaşaması kaçınılmazdır.”

Lojistiğin e-ticaret açısından bir diğer önemi de müşteri memnuniyetidir. Araştırmaya göre, online alışveriş esnasında belirtilen tahmini teslimat süresi yüzünden alışveriş sepetini silen son kullanıcı sayısının % 44 oranında olduğu belirtiliyor.

Bunun sebebi ise hali hazırda hızlı bir alışveriş şekli seçen kullanıcının, teslimat süresinde zaman kaybetmek istememesi. Burada yine lojistik süreçlerinin doğru yönetimi, firmaların satış hacmini arttırması noktasında kilit bir rol oynuyor.

Tüm bunlar göz önüne alındığında e-ticaret faaliyetlerinde başarılı olmak isteyen bir firmanın lojistik alanında başarı sağlayabilmesi için müşteri odaklı bir politika izlemesi oldukça önemli. Bu sayede hem müşteri memnuniyeti sağlanarak müşteri sadakati yaratılabilir hem de marka itibarı korunarak e-ticaret sektöründe akılcı bir büyüme sağlanabilir.

Bugün, tüm e-ticaret firmalarının ihtiyaçlarına yönelik lojistik yeteneğini sahibi olduğu teknolojiyle birleştiren Omnitro ile e-ticaret sektöründeki yerinizi sağlamlaştırıp müşteri memnuniyetinizi arttırabilirsiniz.

İlgini Çekebilecek Diğer Blog Yazıları