Title Image
e ticaret sorunları

Karşılaşılan 9 E-Ticaret Sorunu

E-Ticaret Sorunları Nelerdir?

Kargo & Lojistiğin Getirdiği Maliyetler

Birçok şirket, taktik olarak kargoyu ücretsiz yapma seçeneğini yok sayar. Minimum tutarlarda kargoyu ücretli yapmakta bir sıkıntı yok ama kâr edebileceğiniz belli bir tutar sonrası için her zaman bedava kargo seçeneği sunun. Diyelim ki, karşınızda kararsız bir müşteri var. 20 TL fiyatında bir ürün almayı düşünüyor. Eğer 30 TL üzerine bedava kargo seçeneği sunarsanız, alacağı ürüne ekstra kargo ücreti ödemek yerine, ikinci ürünü almayı tercih edebilir.

“Belli ihtiyaçlar için müşterilerinizi ekstra ücretlere tabi tutarak daha hızlı sevkiyat, ya da indirimli fiyatlarla daha yavaş bir sevkiyat gibi imkanlar sunabilirsiniz. Bu seçenekler sayesinde, birçok farklı müşteriye hitap edebilirsiniz.”

 

Kalitesiz Paketleme

Paketlemeye düşük miktarda para harcamak zekice gelse de, sonuçları felaket olabilir. Paketleme kısmına bütçenizin büyük kısmını ayırmak zorunda değilsiniz ancak paketin sağlam şekilde ulaşmasını önemsemeli ve buna göre bir yol çizmelisiniz. Bazı göndericiler kargo maliyetini en aza düşürmek amacıyla kalitesiz ve sağlam olmayan ürünler kullanır. Bu da, çoğu zaman sevkiyat aşamasındaki ürünlerin hasar görmesine neden olur ve marka imajını zedeleyebilir. 

 

Müşterileri Dinlememe

Ürün memnuniyeti konusunda müşterilerinizden geri bildirim almanız çok önemli. Eğer müşterilerinizden büyük bir kısmının belli bir ürün hakkında şikayeti varsa, büyük ihtimalle o ürünlerin hepsinde aynı problem var demektir. Bu sorunları düzelterek hem müşteri memnuniyetini, hem mağazanızın itibarını hem de kârınızı arttırırsınız.

 

Manuel Kargo Süreci

Sevkiyat süreci boyunca, otomatik olmayan ve elle yapılan bir süreç izlemek ucuz bir seçenek olarak görünebilir ama satışlarınız arttıkça, bu yöntem size pahalıya mal olacaktır. Tüm düzenlemeleri ve eklemeleri yapacak, idareyi sağlayacak bir kargo programı kullanın. Eğer ihtiyaçlarınız daha spesifikse, kendinize özel program yaratmanıza olanak sağlayan yazılımlar da bulabilirsiniz.

 

Kalitesiz Server

Mağazanızın performansı server performansınızla doğrudan ilişkilidir. Bu yüzden hızda, cevap vermede yavaşlama demek mevcut ve potansiyel müşterilerinizi de kaybetmek demektir.

 

Şablona Güvenmek

E-Ticaretle uğraşanların %90’ı tarafından yapılan bir diğer hata ise, tüm ihtiyaçları için tek bir şablon kullanmaları. Bu, özellikle her soruna uygun tek çözüm sunan yazılımlarda büyük bir sorun teşkil ediyor. Bu tip programlar size birçok konuda sorun çıkarabilir. Bu yüzden tema ve şablonunuzu seçmeden önce aşağıdaki soruları cevapladığınızdan emin olun.

– Ürün sayfaları ihtiyaçlar durumunda düzenlenebilir mi?

– SEO dostu mu?

– Telefonda kullanması kolay mı?

Ana fikri bu sorularla aynı olan birçok soruyu kendinize sorarak, şablon ve temanızı seçebilirsiniz.

 

Tek Ödeme Yöntemi

Herkes kredi kartı kullanıcısı olmayabilir ve eğer mağazanız sadece kredi kartı ödemelerini kabul ediyorsa, büyük oranda müşteri kaybediyorsunuz demektir. E-cüzdan anlayışının popülerleşmesiyle, çeşitli elektronik ödeme seçeneklerini eklemek yararınıza olacaktır.

 

Remarketing Çalışması

Eğer mağazanızda yüksek oranlarda satış yapmak istiyorsanız, e-posta pazarlama, banner reklamlar gibi yeniden pazarlama tekniklerini kullanmalısınız. Online alışverişte kıyasıya bir yarış olduğu aşikar ve bu konuda müşteri sadakatini ve memnuniyetini kazanarak fark yaratabilirsiniz.

 

Mobil Uyumsuzluk

En yaygın yapılan hata ise mobil siteyi test etmemektir. E-Ticaret mağazalarınızın akıcı bir site navigasyonuna, kolay bir kullanıcı arayüzüne ve kullanıcıyı kızdırmadan mobil ekrana uyum sağlayan bir tasarıma sahip olduğuna emin olun.

 

Bu hatalardan kaçınmak sizi başarıya yaklaştıracak ve e-ticaret sektöründe iyi yerlere gelmenize yardımcı olacaktır. Bu süreçte yanınızda güvenilir bir e-ticaret lojistiği partnerine sahip olmanın sizi daha güçlü yapacağını hatırlatmakta fayda var. Omnitro ile işlerinizi büyütmenin önündeki engelleri kaldırabilirsiniz.

İlgini Çekebilecek Diğer Blog Yazıları