Title Image

E-Ticarette Blockchain Devrimi

Dünyaca ünlü kripto para birimi Bitcoin’in değer kaybetmesinden bu yana, hem çevrimiçi hem de çevrimdışı dijital ödemeleri kolaylaştırmak için hızla yeni teknolojiler geliştiriliyor. Bitcoin, sahip olduğu Blockchain teknolojisi sayesinde son zamanlarda müşteriler için daha iyi korumaya sahip daha hızlı ödemeler sunarak dünya çapında e-ticaret ekosisteminde ve ödeme yöntemlerinde büyük değişimlere yol açacak gibi gözüküyor. 

Blockchain teknolojisi, hem geleneksel ödeme yöntemleriyle olan uyumu hem de işlemleri gerçekleştirme şeklimizi değiştirecek şekilde kendini hazırlamasıyla, her geçen gün gelişmeye devam ediyor. Peki Blockchain teknolojisi e-ticareti nasıl değiştirecek?

Hızlı İşlemler

E-ticaret için Blockchain kullanmanın en büyük avantajlarından biri yapılan işlemlerin hızı ve verimliliğidir. Bunun nedeni de Blockchain’in işlem verilerini güvenli bir şekilde depolamak için tasarlanmış bir teknolojiye sahip olmasıdır.

Sıkı Güvenlik

E-ticaret hacmi büyüdükçe ve geliştikçe bilgisayar korsanlarının alışveriş yapanların kredi ve banka kartı bilgilerine erişme ihtimali de artar. Her yıl milyarlarca e-ticaret ödeme işlemi yapılmaktadır ve kredi kartı sahtekarlığı yaşayan müşterilerin sayısı da her geçen gün artmaktadır.

“2014 yılında ABDli 31,8 milyon tüketici, kredi kartı sahtekarlarının kurbanı oldu.”

Blockchain daha fazla güvenlik sağlayarak, sahtekarlıkları ve hırsızlıkları önler. Blokchain içindeki node’lar(düğümler) otomatik olarak oluşturulur. Bu node’lar sayesinde blockchain üzerinde çalışan kripto para birimleri siber saldırılar, güç kesintileri veya sistematik çöküntüler gibi durumlara dirençli hale gelir. Kripto paralar kartlardan çok nakit para gibidir. Bitcoin gibi para birimleri, müşterilerin satın alma işlemi sırasında özel verilerini paylaşmalarını istemez.

Tedarik Zinciri Yönetimi

Blockchain’in e-ticarete getirebileceği üstün tedarik zinciri yönetimi, piyasayı mevcut kusurlarından kurtarmaya yardımcı olan devrim niteliğindeki diğer bir süreçtir. Blokchain’de onaylanmış veriler değiştirilemediği için tedarik zinciri odaklı bir Blockchain ağı, hatasız yönetim için ideal bir çözüm sunabilir. Net bir şekilde düzenlenmiş bir blockchain ağı, müşterilerin satın aldıkları ürünlerin sipariş akışını görebildikleri tamamen şeffaf bir tedarik zincirini desteklemenin anahtarıdır. Bu da, tüketicinin güvenini yeniden inşa ederken güçlü bir temel oluşturarak, tedarik zincirinde kusursuz bir yönetim meydana getirir. 

Ancak blockchain kullanmasanız dahi, Omnitro sayesinde sürekli takip edilebilen ve şeffaf şekilde sürdürülebilen bir sürece sahip olabilirsiniz. İşinizi Omnitro ile büyütmek çok kolay!

İlgini Çekebilecek Diğer Blog Yazıları