Title Image

E-Ticarette Başarılı Olmanın Yolları

Son yılların yükselen yıldızı olan e-ticaret, teknolojinin her geçen gün gelişmesi ile birlikte markalar için daha da vazgeçilmez oluyor. İnternet mağazaları ile işlemlerini gerçekleştiren e-ticaret firmaları, günümüzde alışveriş yapmanın en kolay yolunu kullanıcılara sunarak hem kullanıcı deneyimini iyileştiriyor hem de hem de markalarının reklam masraflarını ve yüksek kira giderlerini azaltarak daha fazla müşteriye sahip olmasını sağlıyor.

Ancak e-ticaret pratikte her ne kadar kolay bir yöntem gibi görünse de, her işte olduğu gibi burada da başarılı olabilmek için de bazı kurallara dikkat etmek şart.

E-Ticarette Nasıl Başarılı Olunur?


E-ticarette Başarılı Olmak İçin Dikkat Edilmesi Gereken Stratejiler:

1 – Kolay E-Ticaret Alışverişi

Sitenizi ziyaret eden kişiler, hali hazırda hızlı ve pratik bir alışverişi tercih etmeleri sebebi ile orada oldukları için sitenizde de aynı hızı ve pratikliği ararlar. Alışverişlerini kolay ve en az adımda gerçekleştirebilmeyi isterler. Bu yüzden siz kullanıcılarınızın işini ne kadar kolaylaştırırsanız, müşteri memnuniyetiniz de beraberinde artacaktır.

E-Ticaret SEO Faktörü

Doğru SEO yöntemleri ile oluşturulmuş bir e-ticaret sitesi, arama motorlarında üst sıralarda yer almanızı sağlayarak web site trafiğinizi artırır. SEO sayesinde, hizmet ya da ürün ilgili anahtar kelime aramalarında fark edilir bir noktaya ulaşır.

E-Ticaret Görev Planlaması

Odaklanacağınız pazarı belirleyerek, kendinize iyi bir iş planı hazırlayın. SWOT Analizi adı verilen yöntem ile güçlü yönlerinizi (Strengths), zayıf yönlerinizi (Weaknesses), fırsatlarınızı (Opportunities) ve risklerinizi (Risks) bir arada görebileceğiniz detaylı bir analiz yapın ve iş planınızı bu analiz doğrultusunda yönlendirin.

E-Ticaret Başarısı İçin Blogları Kullanın

E-ticaret sitenizin bir blogunun olması, iş alanınız, kampanyalarınız, ürün ve hizmetleriniz hakkında potansiyel müşterilerinize bilgi sunabilmenizi sağlar. Günümüzde, başarılı olmuş birçok e-ticaret sitesinin bir blogu bulunur. Blog, SEO için olumlu etki sağladığı gibi; içerik takipçilerinin zamanla marka ve ürünleri de tanımasını sağladığı için marka bilinirliğini ve farkındalığı arttırır.

E-Ticarette Başarılı Olabilmek İçin Kaliteli Görseller Kullanın

Müşterileriniz sitenize girdiklerinde satın almak istedikleri ürünleri en ince detayına kadar inceleyebilmek isterler. Tek ve çözünürlüğü düşük bir görsel koymak, ürün hakkında bilgi vermediği gibi siteyi de kalitesiz göstererek müşterinin ürünü almaktan vazgeçmesine yol açabilir. Bu yüzden en az 3 boyda ve yüksek çözünürlükte olacak şekilde kaliteli, tıklama olanağı sayesinde büyütülebilen ayrıntılı görseller ekleyerek sitenizi daha kullanışlı hale getirmelisiniz.

E-Ticaret Lojistik Partneriyle Çalışın

Küçük bir e-ticaret firması olabilirsiniz, bu nedenle de satışını yaptığınız ürünleri evinizin deposunda ya da bodrumunda saklayıp maddi anlamda tasarruf ettiğiniz konusunda ısrarcı olabilirsiniz. Ancak bu aşamada kaçırdığınız en önemli nokta envanteriniz (Sattığınız Ürünler) sizin gerçek sermayeniz ve onların başına bir şey geldiğinde işinizin geleceği olumsuz etkilenir! Bu yüzden eğer e-ticaret sektörüne dair büyüme planları yapıyorsanız bir depo edinmek ve burada istihdam ile güvenliği sağlamak zorundasınız.

“Omnitro, bir lojistik ortağı olarak tüm bunları sizin için başarılı bir şekilde yapar ve işinize odaklanma fırsatı sağlar.”

Online Müşteri Memnuniyetine Dikkat Edin

Lojistiğin e-ticaret açısından bir diğer önemi de müşteri memnuniyetidir. Yapılan bir araştırma, online alışveriş esnasında belirtilen tahmini teslimat süresi yüzünden alışveriş sepetini silen son kullanıcı sayısının % 44 oranında olduğunu söylüyor. Bunun sebebi ise hızlı bir alışveriş şekli seçen kullanıcının, teslimat süresinde de zaman kaybetmek istememesi.

Tüm bunlar göz önüne alındığında e-ticarette başarılı olmak isteyen bir firmanın lojistik alanında da başarı sağlayabilmesi için müşteri odaklı bir politika izlemesi oldukça önemli. Bu sayede hem müşteri memnuniyeti sağlanarak sadakat yaratılabilir hem de marka itibarı korunarak e-ticaret sektöründe akılcı bir büyüme sağlanabilir.

Son Olarak, e-ticaret’te başarılı olmanız için…

Bugün büyük, küçük tüm e-ticaret firmalarının ihtiyaçlarına yönelik yeteneğini, sahibi olduğu teknolojiyle birleştiren Omnitro ile e-ticaret sektöründe başarılı olabilir, yerinizi sağlamlaştırıp müşteri memnuniyetinizi arttırabilirsiniz.

İlgini Çekebilecek Diğer Blog Yazıları