Title Image
yurtdışına e ticaret

E-İhracat Nedir? Yurt Dışına E-Ticaret Nasıl Yapılır?

E-İhracat Nedir?

Yurt içinde satış yapmaktan çok daha farklı disiplinlere sahip olan e-ihracat, kendi ülkesinde aradığı ürünü bulamayan birçok müşteri için dünya genelinde ürüne erişim kolaylığı sağlaması bakımından oldukça yararlı. Ancak bu ürünleri müşterilere sunan firmalar açısından süreç ve prosedürlere dikkat edilmesi oldukça kritik bir öneme sahiptir.

E-İhracat, E-ticaret siteniz üzerinden yurt dışına satış yapma planı yapıyorsanız mutlaka belirli şartları ve yönergeleri bilmeli ve tüm yurt dışı satış politikanızı bu şartlar ve yönergeler doğrultusunda stratejik bir biçimde düzenlemelisiniz.

 

Yurt Dışına E-Ticaret Nasıl Yapılır?

Müşteri Kitlesi Seçimi

E-ihracat kitlenizi doğru belirlemek, yurt dışı e-ticaret satış potansiyelinizin başarısında doğrudan etkili bir faktördür. Hangi ülkeleri kendinize pazar olarak seçecekseniz o ülkelerdeki hedef kitlenin satacağınız ürünlere olan talebini tahmin edebilmek başarınız açısından doğrudan önemli bir rol oynar.

Bu kitlenin ürünlerinize olan ilgisini tahmin edebilmek için daha önce yapılmış araştırmalardan faydalanabilir, kendiniz bir araştırma yapabilir, o ülkedeki pazar yerlerinin yıllık raporlarını inceleyip ön bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca e-ticaret yapacağınız ülkenin sosyoekonomik ve politik durumu, ülkenin yasal prosedürleri hakkında önceden bilgi edinmek de olası kriz anlarını daha rahat yönetebilmenizde size kolaylık sağlayacaktır.

 

Pazar Yerleri

Yerel pazar yerleri sabit bir marka imajı ve müşteri kitlesine sahip olduğundan dolayı e-ihracat yapmak üzere seçtiğiniz ülkenin pazarına girmek için ilk etapta masrafsız bir tercih olabilir. Buradaki masrafsız olma durumu kendi e-ticaret sitenizle satış yapmaya başladığınız yeni bir ülkede kendi marka imajınızı oluşturmak ve yeni müşteriler elde edebilmek için harcayacağınız nakit ve zamandan tasarruf etmenizi betimlemektedir. Bu yüzden yerel pazar yerlerini seçmenin, yeni bir ülkede e-ihracata başlamak için iyi bir stratejik hamle olduğu söylenebilir.

 

Yerel Ödeme Sistemleri ve Yöntemleri

Her ülkenin e-ticaret dinamikleri farklılık gösterir. Bir ülkede kredi kartı kullanımı yaygınken bir diğer ülkede bu o kadar tercih edilen bir yöntem olmayabilir. Her ülkenin yaygın ödeme sistemi ve yöntemlerinin farklı olacağını ve satışlara etkisinin değişkenlik gösterebileceğini göz önünde bulundurup, satış yapacağınız ülkedeki hedef kitle tarafından en çok tercih edilen ödeme yöntemini sitenizde kullanmalısınız.

 

Lojistik & Kargo

E-ticarette bir ürünü satabilmek ne kadar önemliyse, lojistik de o kadar önemlidir. Sahip olunan kargo seçenekleri ve e-ticaret firmalarının bu konudaki yeteneği, başarı oranlarının belirlenmesinde ve rakiplere oranla e-ticarette fark yaratılmasında büyük önem arz eden bir faktördür. Eğer lojistik sistemini doğru bir şekilde kuramazsanız ürünlerinizi müşteriye ulaştırma noktasında büyük problemler ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Ürünleri deponuzdan tek tek gönderecekseniz, tek ürün göndermenin kargo maliyetine kadar olacak, satış yapılacak ülkenin gümrük muafiyet sınır ücreti ne kadar, ücretsiz kargo yapabilmeniz mümkün olacak mı gibi soruları önceden cevaplayabilmeniz gerekir.

Ayrıca, ülkelerin kargo işleyiş yöntemleri değişkenlik gösterdiği için, Omnitro gibi gücünü teknolojiden alan ve küresel e-ticaret ekosistemine yakın bir lojistik partneri seçmeniz, sizi yurtdışı e-ticaret hedefleriniz noktasında başarıya taşıyacaktır.

Boyutuna bakmaksızın, tüm e-ticaret firmalarının ihtiyaçlarına yönelik operasyonel lojistik yeteneğine sahip olan ve bunu teknolojiyle birleştiren Omnitro ile e-ticaret sektöründe yurt dışına açılma hedeflerinizi sağlam temeller üzerine kurgulayıp, ürünlerinizi güvenle müşterilerinize ulaştırabilirsiniz.

İlgini Çekebilecek Diğer Blog Yazıları

e ticaret sorunları

Karşılaşılan 9 E-Ticaret Sorunu

E-Ticaret Sorunları Nelerdir?

Kargo & Lojistiğin Getirdiği Maliyetler

Birçok şirket, taktik olarak kargoyu ücretsiz yapma seçeneğini yok sayar. Minimum tutarlarda kargoyu ücretli yapmakta bir sıkıntı yok ama kâr edebileceğiniz belli bir tutar sonrası için her zaman bedava kargo seçeneği sunun. Diyelim ki, karşınızda kararsız bir müşteri var. 20 TL fiyatında bir ürün almayı düşünüyor. Eğer 30 TL üzerine bedava kargo seçeneği sunarsanız, alacağı ürüne ekstra kargo ücreti ödemek yerine, ikinci ürünü almayı tercih edebilir.

“Belli ihtiyaçlar için müşterilerinizi ekstra ücretlere tabi tutarak daha hızlı sevkiyat, ya da indirimli fiyatlarla daha yavaş bir sevkiyat gibi imkanlar sunabilirsiniz. Bu seçenekler sayesinde, birçok farklı müşteriye hitap edebilirsiniz.”

 

Kalitesiz Paketleme

Paketlemeye düşük miktarda para harcamak zekice gelse de, sonuçları felaket olabilir. Paketleme kısmına bütçenizin büyük kısmını ayırmak zorunda değilsiniz ancak paketin sağlam şekilde ulaşmasını önemsemeli ve buna göre bir yol çizmelisiniz. Bazı göndericiler kargo maliyetini en aza düşürmek amacıyla kalitesiz ve sağlam olmayan ürünler kullanır. Bu da, çoğu zaman sevkiyat aşamasındaki ürünlerin hasar görmesine neden olur ve marka imajını zedeleyebilir. 

 

Müşterileri Dinlememe

Ürün memnuniyeti konusunda müşterilerinizden geri bildirim almanız çok önemli. Eğer müşterilerinizden büyük bir kısmının belli bir ürün hakkında şikayeti varsa, büyük ihtimalle o ürünlerin hepsinde aynı problem var demektir. Bu sorunları düzelterek hem müşteri memnuniyetini, hem mağazanızın itibarını hem de kârınızı arttırırsınız.

 

Manuel Kargo Süreci

Sevkiyat süreci boyunca, otomatik olmayan ve elle yapılan bir süreç izlemek ucuz bir seçenek olarak görünebilir ama satışlarınız arttıkça, bu yöntem size pahalıya mal olacaktır. Tüm düzenlemeleri ve eklemeleri yapacak, idareyi sağlayacak bir kargo programı kullanın. Eğer ihtiyaçlarınız daha spesifikse, kendinize özel program yaratmanıza olanak sağlayan yazılımlar da bulabilirsiniz.

 

Kalitesiz Server

Mağazanızın performansı server performansınızla doğrudan ilişkilidir. Bu yüzden hızda, cevap vermede yavaşlama demek mevcut ve potansiyel müşterilerinizi de kaybetmek demektir.

 

Şablona Güvenmek

E-Ticaretle uğraşanların %90’ı tarafından yapılan bir diğer hata ise, tüm ihtiyaçları için tek bir şablon kullanmaları. Bu, özellikle her soruna uygun tek çözüm sunan yazılımlarda büyük bir sorun teşkil ediyor. Bu tip programlar size birçok konuda sorun çıkarabilir. Bu yüzden tema ve şablonunuzu seçmeden önce aşağıdaki soruları cevapladığınızdan emin olun.

– Ürün sayfaları ihtiyaçlar durumunda düzenlenebilir mi?

– SEO dostu mu?

– Telefonda kullanması kolay mı?

Ana fikri bu sorularla aynı olan birçok soruyu kendinize sorarak, şablon ve temanızı seçebilirsiniz.

 

Tek Ödeme Yöntemi

Herkes kredi kartı kullanıcısı olmayabilir ve eğer mağazanız sadece kredi kartı ödemelerini kabul ediyorsa, büyük oranda müşteri kaybediyorsunuz demektir. E-cüzdan anlayışının popülerleşmesiyle, çeşitli elektronik ödeme seçeneklerini eklemek yararınıza olacaktır.

 

Remarketing Çalışması

Eğer mağazanızda yüksek oranlarda satış yapmak istiyorsanız, e-posta pazarlama, banner reklamlar gibi yeniden pazarlama tekniklerini kullanmalısınız. Online alışverişte kıyasıya bir yarış olduğu aşikar ve bu konuda müşteri sadakatini ve memnuniyetini kazanarak fark yaratabilirsiniz.

 

Mobil Uyumsuzluk

En yaygın yapılan hata ise mobil siteyi test etmemektir. E-Ticaret mağazalarınızın akıcı bir site navigasyonuna, kolay bir kullanıcı arayüzüne ve kullanıcıyı kızdırmadan mobil ekrana uyum sağlayan bir tasarıma sahip olduğuna emin olun.

 

Bu hatalardan kaçınmak sizi başarıya yaklaştıracak ve e-ticaret sektöründe iyi yerlere gelmenize yardımcı olacaktır. Bu süreçte yanınızda güvenilir bir e-ticaret lojistiği partnerine sahip olmanın sizi daha güçlü yapacağını hatırlatmakta fayda var. Omnitro ile işlerinizi büyütmenin önündeki engelleri kaldırabilirsiniz.

İlgini Çekebilecek Diğer Blog Yazıları

yapay zeka e ticaret

Yapay Zeka ve E-Ticaret

Chatbot

E-ticaret chatbotları ürünlerin stoklarını kontrol etme, diğer ürünlerle karşılaştırma, ödeme yapmayı kolaylaştırma gibi imkanlar sağlayarak alıcıların doğru ürünü bulmalarına yardımcı olur. Yapay zekaya dayalı çalışan bilgisayar yazılımlarıdır ve müşterilerle kişiselleştirilmiş bir şekilde sağlıklı iletişim kurmanızı sağlarlar.

Tavsiye Sistemi

Arama motorlarındaki yapay zeka algoritmaları, potansiyel müşterilerin yaptığı son aramaları baz alarak, aratılan ürünün önemli detaylarını kaydeder. Algoritmanın sonucuna göre, arama motoru tarayıcı için uygun öneriler oluşturur ve ürünlerin daha hızlı bulunmasına yardımcı olmak için kişisel gösterge panelinde bu önerileri listeler ve satın alma eylemine teşvik eder.

Görsel Algoritmalar

Eskiden kullanıcılar, gerçek hayatta ya da izledikleri bir videoda beğenip satın almak istedikleri bir ürünü nerede bulacaklarını bilemezdi. Bir süredir var olan görsel algılama teknolojisi, yapay zeka ile birleşerek gerçek gücünü ortaya koymaya başladı ve ürün bulmayı kolaylaştırdı.

Yapay zeka temelli görsel algılama teknolojisi ile akıllı telefondan çekilen bir fotoğraf ya da alınan bir ekran görüntüsü ile ürün hakkında bilgi alarak nerede satıldığını bulmak mümkün hale geliyor.

Depo Otomasyon Sistemi

E-perakende sektörünün olmazsa olmazlarından biri olan depo otomasyon sistemi, şirketin satış eğilimine karar vermesinde önemli bir rol oynamaktadır. Omnitro, tüm depo süreçlerini yönetebilmek için OPLOG’un sahip olduğu yapay zeka ve robotları kullanıyor. Bu sayede, hız, verimlilik ve ürünler için teslimat programlarını maksimum verimlilikle tamamlıyor.

Özetle, yapay zeka e-ticareti sınırlı sayıda şekillendirse de; e-ticarette yapay zeka kullanımının artması bekleniyor. Bu artış, istisnai beklentilerin belirlenmesine, daha iyi müşteri ilişkilerinin oluşturulmasına, satışların arttırılmasına ve kişiselleştirme ile gizlilik arasındaki boşluğun kapatılmasına olanak sağlayacaktır.

Siz en iyisi, bu konularda uzman bir partner olan Omnitro’ya gelin; gerisini hiç dert etmeyin. Biz her zaman en güncel teknolojilerle çalışıyor ve işinizi büyütmeniz için gereken tüm koşulları size sunuyoruz.

İlgini Çekebilecek Diğer Blog Yazıları

satışları artırma

Satış Arttıran 4 Sihirli Kelime

Tüketici prensiplerine hitap etmek için yapılan davranışsal ekonomi, psikoloji ve nöro pazarlama alanındaki son çalışmalar sayesinde, dört kelime gün yüzüne çıkarak etkilerini açıkça gösterdi. Bu kelimeler tüketicilerin bilinçaltını güçlü bir şekilde meşgul eder ve onlara satış yapma şansınızı ciddi oranda arttırır. Satın alma dönüşümlerinizi artırmak için bu 4 kelimeyi pazarlama metinlerinizde ve e-ticaret ürün açıklamalarınızda mutlaka kullanın. Ortaya çıkan farkı açıkça göreceksiniz.

Siz

Müşterileriniz doğrudan kendileriyle konuştuğunuzu hissetmek ister ve ‘siz’ kelimesi bunu diğer kelimelerden çok daha iyi yapar. Promosyonlar ve reklamlar doğrudan “bize” odaklandığında güçlü bir bilinçaltı bağlantısı oluşturulur

Tüm e-ticaret ürün açıklamalarınıza bir göz atın ve doğrudan potansiyel müşterilerinizi ele aldığınızdan ve sorunlara çözüm getirmeyi vurgulayan metinler oluşturduğunuzdan emin olun. Müşterilerinizle bağlantı kurmak ve potansiyel olarak satışları artırmak için “siz”, “sizin” ve benzeri formlarını kullanın.

Yeni

Yeni çıkan her iPhone modeli için “yeni teknolojiyle yeni bir tasarım” sloganı mutlaka kullanılıyor, üstelik bir öncekiyle aynı görünse bile işe yarıyor. Tüketiciler yeni olan her şeyle pozitif bir ilişkiye sahiptirler. Sürekli yeni bir araba, yeni kıyafetler ve en yeni teknolojiyi isterler. E-ticaret sitenizde sattığınız ürünlerde siz de, mümkün oldukça yeni vurgusu yapmalısınız.

Ücretsiz

“Ücretsiz” kelimesi sadece bir bedel değildir, güçlü bir duygusal tetikleyici ve irrasyonel bir heyecan kaynağıdır. Bu nedenle, e-ticaret mağazanızda belirli bir satın alma eşiğinin üstüne gönderim seçeneklerinizde ücretsiz kelimesini ve hizmetini kullanmayı mutlaka düşünün.

Garantili

Satın almaları garanti altına almak, kayıp olasılığını azaltır ve satışlarınıza büyük oranda pozitif etki gösterir. Müşterilerinize ‘Garantili’ sözcüğü ile güven duygusu aşılayın ve bu duyguyu kullanıcı deneyimleriyle pekiştiren bir pazarlama ve operasyon stratejisi yürütün.

Bu kelimelerin kullanımına dikkat etmek, sizi işinizde bir adım daha öne taşıyabilir ancak sürekli başarılı olabilmek için işinizi beraber büyütebileceğiniz partnerlere ihtiyacınız var. Omnitro ile hedeflerinizi gerçekleştirmeye daha da çok yaklaşabilirsiniz.

İlgini Çekebilecek Diğer Blog Yazıları

Ortadoğu’nun E-Ticaret Fırsatları

 

E-ticaret ile uğraşanların Ortadoğu’yu hem alternatif hem de büyük potansiyeli olan bir pazar olarak görmesi için birçok sebep var. Eğer e-ticaretle uğraşıyorsanız ve işletmenizi geliştirmek istiyorsanız bu işe Ortadoğu’dan başlamak fazlasıyla akıllı bir hamle olabilir. Diğer bölgelerle kıyaslandığında, e-ticarette en hızlı büyüyen bölge olan Ortadoğu, geçtiğimiz 10 yıllık süreçte satış hacmini %1500 oranında arttırdı. Başta Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri olmak üzere, Ortadoğu’daki bu olağanüstü artış, bölgede ileri düzeyde bir e-ticaret potansiyelini olduğunu açıkça göstermekte.

Birleşik Arap Emirlikleri’nde yaşayanların %60’ından fazlası ve Suudi Arabistan’da yaşayanların yaklaşık %50’si yabancı web sitelerinden online alışveriş yaparken ortalama sepet tutarları 300$ civarında oluyor.

 

En Genç Nüfus Ortadoğu’da

Birleşik Arap Emirlikleri’nde nüfusun %64’ü 31 yaşından genç iken Suudi Arabistan’da ise nüfusun %75’i 35 yaşından genç. Bu iki bölgesel lider ülke, online alışveriş yapmaya daha eğilimli olan genç nüfustan oluşan bir demografik yapıya sahip. Birleşik Arap Emirlikleri’nde online alışveriş yapanların çoğu 31 yaşının altında.

Ortadoğu’daki bu genç kuşak, yeni ürünler bulmak ve sevdikleri şeyleri paylaşmak için sosyal medyayı aktif olarak kullanıyor. Ürün pazarlayan ya da otel ve uçak rezervasyonu gibi online servisler sağlayan şirketler Ortadoğu operasyonlarıyla oldukça kârlı sonuçlar elde edebiliyorlar. Bu sonuçların altında yatan en büyük potansiyel ise gençlerin aktif internet kullanıcısı olması.

Yapılan online alışverişlerin yarısından fazlasının akıllı telefon aracılığıyla yapılmış olması da, e-ticaretle uğraşanların Ortadoğu’daki mobil e-ticaret potansiyelinin kesinlikle dikkate alınması gereken bir nokta olduğunu gösteriyor.

“Eğer e-ticaret şirketleri mobil ortamdan satış yapmaya hazır değilse, Ortadoğu’ya açılmaya da hazır değil demektir.”

 

Ortadoğu’nun en çok kullanılan ödeme platformlarından biri olan PAYFORT’un yaptığı araştırmaya göre internet alışverişi yapan kitlenin %42’si online alışveriş yaparken Instagram’in etkisi altında kalıyor. Bu da reklam stratejileri noktasında Ortadoğu’nun dijital potansiyelini açığa çıkartıyor.

 

En Yoğun Kampanya Sezonu, Ramazan

E-ticaret şirketlerinin en yoğun olduğu sezon olan Ramazan Ayı e-ticarete Ortadoğu’dan başlayacak olan şirketler için ciddi bir pazar avantajı sunuyor. Bu dönemde, internet satışları Suudi Arabistan’da %15, Birleşik Arap Emirlikleri’nde ise %24’e kadar artış gösterirken, yılın bu zamanında, Birleşik Arap Emirlikleri’nde, tüketiciler genel olarak Amerikan perakendecilerinden özellikle giyim, elektronik ve takı alışverişi yapıyorlar.

 

Farklı Ödeme Seçenekleri

Müşterilerin internet üzerinden ödeme yapmayı tercih ettiği Amerika’ya kıyasla, Ortadoğu’daki müşteriler kapıda ödeme seçeneğine daha çok yöneliyorlar. İster kredi kartı ister Paypal gibi online bir ödeme sistemi olsun, Ortadoğu pazarına giriş yapmak isteyen e-ticaret şirketleri tüm muhtemel ödeme seçenekleriyle uyumlu satış yapmaya hazır olmalı.

 

Ancak en önemlisi, yeni pazarlara açılırken alınacak olan risk miktarını olabildiğince azaltmak ve bu nedenle güvenilir partnerler edinmek. Omnitro E-Ticaret Lojistiği ile, açıldığınız bu yeni pazardaki büyümenize odaklanırken; bir de lojistik süreci ile ilgilenmenize gerek kalmaz.

 

 

 

 

İlgini Çekebilecek Diğer Blog Yazıları

Lojistiğin E-Ticarete Etkisi

TÜSİAD‘ın 2017 yılında hazırladığı Türkiye E-Ticaret Raporu’na göre ; 17,5 milyar TL‘ye ulaşan e-ticaret hacminin 2 katı kadar büyümesi bekleniyor. E-ticaretin bu önlenemez yükselişi, kuşkusuz işini iyi yapan lojistik şirketlerinin önemini de arrtırıyor. Özellikle lojistik süreçlerine önem verip müşteri memnuniyetini arttıran e-ticaret firmaları uzun vadede e-ticaret sektöründe daha başarılı oluyor. (https://omnitro.com/e-ticaret-lojistigi-ve-depolama-iliskisi/)

Lojistik ve E-Ticaret

Online alışveriş sürecinde lojistiğin yerini kısaca anlatmak gerekirse; öncelikli olarak ürün ya da ürünler kullanıcı tarafından online olarak sipariş edilir, ardından ilgili sipariş formu aynı anda hem firmanın bilgisine hem de firmanın stoklarını bulunduran lojistik şirketine ulaşır.

Bir sonraki aşamada sipariş edilen ürün lojistik firması tarafından paketlenir ve teslime hazır hale getirilerek anlaşmalı kargo şirketine teslim edilir. Bu noktada satıcı firma hiçbir şey ile ilgilenmek zorunda kalmaz, tüm işi lojistik şirketi tek başına yönetir. En ufak bir sipariş işleminde bile lojistik faktörü birkaç kez görev alarak, alışverişin omurgası rolünü üstlenir.

Elbette online alışveriş sektöründe sürdürülebilirlik sağlanabilmesi için tek başına lojistik yeterli değil, ancak e-ticaret ile varlığını sürdüren bir firmanın tüm lojistik süreçlerini doğru ve sağlıklı şekilde yönetebiliyor olması, büyüme ve başarının da devamını sağlayacaktır.

“Lojistik faaliyetlerine yeterli önemi vermeyen firmaların ise rakiplerinin gerisinde kalarak ticari kayıplar yaşaması kaçınılmazdır.”

Lojistiğin e-ticaret açısından bir diğer önemi de müşteri memnuniyetidir. Araştırmaya göre, online alışveriş esnasında belirtilen tahmini teslimat süresi yüzünden alışveriş sepetini silen son kullanıcı sayısının % 44 oranında olduğu belirtiliyor.

Bunun sebebi ise hali hazırda hızlı bir alışveriş şekli seçen kullanıcının, teslimat süresinde zaman kaybetmek istememesi. Burada yine lojistik süreçlerinin doğru yönetimi, firmaların satış hacmini arttırması noktasında kilit bir rol oynuyor.

Tüm bunlar göz önüne alındığında e-ticaret faaliyetlerinde başarılı olmak isteyen bir firmanın lojistik alanında başarı sağlayabilmesi için müşteri odaklı bir politika izlemesi oldukça önemli. Bu sayede hem müşteri memnuniyeti sağlanarak müşteri sadakati yaratılabilir hem de marka itibarı korunarak e-ticaret sektöründe akılcı bir büyüme sağlanabilir.

Bugün, tüm e-ticaret firmalarının ihtiyaçlarına yönelik lojistik yeteneğini sahibi olduğu teknolojiyle birleştiren Omnitro ile e-ticaret sektöründeki yerinizi sağlamlaştırıp müşteri memnuniyetinizi arttırabilirsiniz.

İlgini Çekebilecek Diğer Blog Yazıları

Kusursuz Paket Açma Deneyimi Nasıl Oluşturulur?

 

Markanızın hikayesi tüketiciyle ilk temas ettiğiniz noktada başlar. Eğer müşterileriniz üzerinde unutulmaz hisler bırakmak ve onlara gerçek bir marka deneyimi yaşatmak gibi bir planınız varsa onları mükemmel bir kutu açma deneyimi ile markanızın elçileri haline getirebilirsiniz.

Kutu açma deneyimi, ürünlerinizin iyi görünmesini sağlamaktan çok daha fazlasıdır; markanızın hikayesini tüketici zihnine kazımakla ilgilidir. Bu sayede müşterilerin sizi, neden alternatifler arasından seçmesi gerektiğine dair başarılı bir şekilde iletişim süreci oluşturmuş olursunuz. Bu en az ürün veya hizmetinizin sunduğu fayda kadar duygu ile de ilgilidir.

Uzun vadeli müşteri ilişkileri, onları size getiren kaynakları harcamak zorunda kalmaktan çok daha kazançlıdır. Ancak bu ortaklıkları kurmak göründüğü kadar kolay değildir; Bain & Company tarafından yapılan bir araştırmaya göre müşterilerin yaklaşık %60 – %80’lik kısmı, daha önce memnun olmuş olsalar bile aynı şirkete bir ürün veya hizmetten dolayı geri dönmüyor.

“Bunun nedeni, marka sadakatinin sadece ürün veya hizmetin ‘iyi’ olup olmadığına bağlı olmamasıdır. Müşterilerinizi geri getiren şey, sizi kalabalığın arasından ayıran ekstra ‘WOW’ faktörüdür.”

 

Peki kusursuz paket açma deneyimi nasıl oluşturulur?

Markalı Kutular Kullanın

Başarılı bir kutu açma deneyimi oluşturmak için, kullandığınız kutu sıradan bir kutu olmamalı. Kutuyu markanıza göre özelleştirmelisiniz.

Eşsiz Bir Paketleme Malzemesi Kullanın

Tüketiciler sürdürülebilir markalara daha çok ilgi duyar, bu yüzden ambalaj malzemelerinizi sürdürülebilir ürünlerden seçerek daha fazla müşteri sempatisi kazanabilirsiniz. Sürdürülebilir ürünler kullanmak, markanıza güçlü bir etik ve sosyal sorumluluk imajı yükleyecektir.

“Unutmayın: Harika bir kutu açma deneyimi, müşterinizin sosyal medyada paylaşmak için can attığı itici bir güce dönüşür.”

 

Kişiselleştirme Ekleyin

El yazısı bir notun veya başka bir kişiselleştirme tekniğinin, müşterilerinizin kendilerini özel hissetmelerini sağlayabileceğini unutmayın.

Son Olarak

Özetle e-ticaret markanız için başarı, müşterilerinizin tekrar gelmelerini sağlayacak unutulmaz bir deneyim yaşatmanıza bağlıdır. Ürününüzü nasıl sunmayı seçtiğiniz tamamen size bağlıdır. Fakat özel bir deneyim sunan e-ticaret markası ile sunmayan arasında ciddi müşteri bağlılığı farkları söz konusu olacağını unutmayın. Bu da e-ticaret işletmenizin geliriyle doğru orantılıdır.

Mükemmel bir kutu açma deneyiminden daha önemli bir şey varsa o da ürünlerinizi müşterilerinize mükemmel bir doğruluk oranıyla, kısa zamanda göndermektir. Bu yüzden müşterilerinizi hem bir kutu açma deneyimi hem de kusursuz bir alışveriş deneyimi ile büyülemek istiyorsanız Omnitro E-Ticaret Lojistiği Firması ile tanışma zamanınız çoktan gelmiş demektir.

 

 

 

 

İlgini Çekebilecek Diğer Blog Yazıları

E-Ticarette Satış Yapamama Nedenleri

 

Bu yazımızda e-ticaret mağazanızda satış gerçekleştirememe nedenlerinize değineceğiz. Eğer siz de e-ticaret sitenizde neden satış yapamadığınızı düşünüyorsanız bu önerilerimizi mutlaka dikkate alın! Düşük bütçelerle bir e-ticaret mağazası açmak dünya genelinde oldukça kolay, buna bağlı olarak sayıları da oldukça fazla. Ancak, e-ticaret mağazası sahibinin yaptığı kritik hatalardan kaynaklanan satış gerçekleştirememe durumu da oldukça fazla.

 

Anlık Pop-up’lar

Anlık satışları gösteren pop-up’lar sadece büyük bir mağazaysanız veya yüksek hacimli satışlarınız varsa inandırıcı olabilir. Küçük bir e-ticaret mağazasında ise kurmaya çalıştığınız güveni sarsabilir.

 

Opt-Ins

Bir ürün araştırırken e-ticaret sitenize gelen potansiyel bir müşteriye daha üyelik kaydı oluşturmadan sayfaya girer girmez bir Opt-ins formu gösterirseniz, satış deneyimini olumlu çizgiden olumsuz ve her an terk edilebilir konuma çekmiş olursunuz.

 

Erken İndirimler

Müşterileri satın almaya ikna etmek için tasarlanmış indirim kodları veya kuponlar, e-ticaret sitenizin pazarlama planında ciddi bir yere sahip olabilir ama bu pop-up’ların zamanlaması doğru ayarlanmalıdır ki satışa dönüştürme işlemi gerçekleşebilsin.

E-ticaret sitenizin müşteri yolculuğunda, müşterilerinizi indirim ya da kampanyalardan haberdar etmek için acele etmeyin ve doğru zamanı belirleyin.

 

İletişim Bilgisi Eksikliği

Çoğu mağaza iletişim bilgilerini bulmayı kolaylaştırmıyor ve bu müşteriler için önemli bir sorun. Mutlaka fiziksel adresinizi ve telefon numaranızı müşterileriniz için ulaşılabilir kılın.

 

Tutarsız Fiyat Politikası

Fiyatın ve para biriminin her zaman net bir şekilde görünür olmasını sağlayın. Zemin ile kontrast oluşturacak net bir tasarımda fiyatlandırmayı oluşturun.

 

Kötü Mobil Uyum

Çevrimiçi mağazanız mobil cihazlarda gezinmeyi ve satın almayı zorlaştırıyorsa, müşterileriniz rahatsız olacaktır. Bu nedenden dolayı müşterilerinizi rakiplerinize kaptırabilirsiniz.

“Hakkımızda” Bölümünün Abartılı Olması

Satış yapamayan bazı e-ticaret mağazalarının, gerçek yargılardan uzak bir ‘Hakkımızda’ sayfası vardır. “tutkulu”, “inanılmaz” veya “dünyayı kurtaracağız” gibi abartılı ifadeler ve kelimelerle doludur. Bu tutumdan kaçınarak realist yargılarda bulunun. Bu şekilde, müşterilerinizin gözüne girmeniz kolaylaşır.

 

Kötü Teslimat ve Kargo Hizmeti

Unutmamalısınız ki, çevrimiçi alışverişin tercih edilmesinin temel sebebi zaman kaybının en aza indirilmesidir. Ürünü, müşterilerinize hızlı ve sorunsuz bir şekilde teslim etmelisiniz. E-ticaret sitelerinde satış gerçekleştirme deneyimini mükemmelleştiren en önemli detay teslimat ve kargo hizmeti kalitesidir. Eğer e-ticaret sitenizde bu denli karmaşık ve hayati bir görevi yerine getiremiyor ve müşterilerinizi mutsuz ediyorsanız e-ticaret sitenizin satış yapmamasının altındaki neden bu olabilir. Bu sorunu alanında deneyimli ve müşterileriyle ilgili bir lojistik partneriyle çalışarak çözebilirsiniz. Omnitro, teslimat ve kargo süreçlerinde gözünüzü arkada bırakmaz. Siz yalnızca satışa odaklanın, gerisini Omnitro’nun gücüne bırakın!

 

 

 

 

İlgini Çekebilecek Diğer Blog Yazıları

E-Ticarette Blockchain Devrimi

Dünyaca ünlü kripto para birimi Bitcoin’in değer kaybetmesinden bu yana, hem çevrimiçi hem de çevrimdışı dijital ödemeleri kolaylaştırmak için hızla yeni teknolojiler geliştiriliyor. Bitcoin, sahip olduğu Blockchain teknolojisi sayesinde son zamanlarda müşteriler için daha iyi korumaya sahip daha hızlı ödemeler sunarak dünya çapında e-ticaret ekosisteminde ve ödeme yöntemlerinde büyük değişimlere yol açacak gibi gözüküyor. 

Blockchain teknolojisi, hem geleneksel ödeme yöntemleriyle olan uyumu hem de işlemleri gerçekleştirme şeklimizi değiştirecek şekilde kendini hazırlamasıyla, her geçen gün gelişmeye devam ediyor. Peki Blockchain teknolojisi e-ticareti nasıl değiştirecek?

Hızlı İşlemler

E-ticaret için Blockchain kullanmanın en büyük avantajlarından biri yapılan işlemlerin hızı ve verimliliğidir. Bunun nedeni de Blockchain’in işlem verilerini güvenli bir şekilde depolamak için tasarlanmış bir teknolojiye sahip olmasıdır.

Sıkı Güvenlik

E-ticaret hacmi büyüdükçe ve geliştikçe bilgisayar korsanlarının alışveriş yapanların kredi ve banka kartı bilgilerine erişme ihtimali de artar. Her yıl milyarlarca e-ticaret ödeme işlemi yapılmaktadır ve kredi kartı sahtekarlığı yaşayan müşterilerin sayısı da her geçen gün artmaktadır.

“2014 yılında ABDli 31,8 milyon tüketici, kredi kartı sahtekarlarının kurbanı oldu.”

Blockchain daha fazla güvenlik sağlayarak, sahtekarlıkları ve hırsızlıkları önler. Blokchain içindeki node’lar(düğümler) otomatik olarak oluşturulur. Bu node’lar sayesinde blockchain üzerinde çalışan kripto para birimleri siber saldırılar, güç kesintileri veya sistematik çöküntüler gibi durumlara dirençli hale gelir. Kripto paralar kartlardan çok nakit para gibidir. Bitcoin gibi para birimleri, müşterilerin satın alma işlemi sırasında özel verilerini paylaşmalarını istemez.

Tedarik Zinciri Yönetimi

Blockchain’in e-ticarete getirebileceği üstün tedarik zinciri yönetimi, piyasayı mevcut kusurlarından kurtarmaya yardımcı olan devrim niteliğindeki diğer bir süreçtir. Blokchain’de onaylanmış veriler değiştirilemediği için tedarik zinciri odaklı bir Blockchain ağı, hatasız yönetim için ideal bir çözüm sunabilir. Net bir şekilde düzenlenmiş bir blockchain ağı, müşterilerin satın aldıkları ürünlerin sipariş akışını görebildikleri tamamen şeffaf bir tedarik zincirini desteklemenin anahtarıdır. Bu da, tüketicinin güvenini yeniden inşa ederken güçlü bir temel oluşturarak, tedarik zincirinde kusursuz bir yönetim meydana getirir. 

Ancak blockchain kullanmasanız dahi, Omnitro sayesinde sürekli takip edilebilen ve şeffaf şekilde sürdürülebilen bir sürece sahip olabilirsiniz. İşinizi Omnitro ile büyütmek çok kolay!

İlgini Çekebilecek Diğer Blog Yazıları

E-Ticaret ve Renk Psikolojisi

 

Seoul International Colour Expo’nun yaptığı bir araştırmaya göre, insanların %92’sinden fazlası, ürünleri satın alırken rengin oldukça önemli bir rol oynadığını söylüyor. İster inanın ister inanmayın, müşterilerin sadece %6’sı dokunma duyularının önemli bir rol oynadığını söylerken, koklama ve işitme duyusu ise insanların oylarının %1’ine tekabül ediyor.

Renk Araştırmaları Enstitüsü tarafından yürütülen daha ileri araştırmalar, alışveriş yapanların insanları, çevreyi ve ürünü ilk incelemenin ilk iki dakikasında bilinçsizce yargıladıklarını gösterdi. %60 – %90, yalnızca renge dayalı bir değerlendirme yapar. Bu nedenle, müşterinin gözünü akıllı bir renk düzeni ile yakalamak, e-ticaret başarısının ayrılmaz bir parçası.

Renklerin anlamları;

Kahverengi

Kahverengi, alışveriş yapanlara fazlasıyla güven veren güçlü ve güvenilir bir renktir. Doğru miktarda kullanılırsa potansiyel bir müşteri adayını müşteriye dönüştürmeye yardımcı olabilir.

Turuncu

Turuncu, hırs ve enerjik sıcaklığı yayar. Ayrıca tutku, özgünlük ve yeni başlangıçları temsil eder. Turuncu mavinin serin tonları ile eşleştirilmiş, olumlu ve heyecan vericidir.

Sarı

Sarı, müşterilerin dikkatini gerçekten çekebilen neşeli ve eğlenceli bir renktir. Bununla birlikte, ılımlı bir şekilde kullanılmalıdır.

Yeşil

Yeşil renk, doğal ve organik bir auraya sahip. Bu yüzden çok kolay olduğu düşünülüyor. Alışveriş yapanlar yeşil renk gördüklerinde bunu rahatlama, güvenlik ve uyumla ilişkilendirir.

Pembe

Pembe genellikle kadınlarla ilişkilendiriliyor olsa da, iyi kalpli, romantizm ve sevgiyi yaydığı için erkeklere de hitap edebilir. Pembe, sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Bu nedenle siyah, turuncu ve kırmızı gibi daha agresif renkleri dengelemek için kullanılabilir.

Kırmızı

Kırmızı, alışveriş yapanların en derin, en önemli duygularına dokunuyor. Genellikle sevgi, yaşam ve güven ile ilişkili olduğu için, potansiyel alıcılar doğru bir şekilde kullanılıyorsa hayat boyu müşterilere dönüşebilir.

Mor

Mor uzun zamandır kraliyet, güç ve refah ile ilişkilendirilmiştir. Bu rengin akıllı kullanımı, müşterinin olumlu bir alım yapmasına yardımcı olabilir.

Mavi

Mavi, güven, barış ve üretkenlik duygularını taşır.

Gri

Gri genellikle ciddiyet ve muhafazakar bir zihniyet ile bağlantılıdır. Doğru gri tonları, turuncu, kırmızı ve koyu mavi gibi daha canlı renkler için harika bir fon görevi görebilir.

Beyaz

Beyaz saflığı, hoşgörüyü ve açıklığı gösterir ve çoğu web sayfası için gereklidir.

Siyah

Siyahın etkisi, gücü ve hakimiyeti ile ilişkilidir. E-ticarette kullanıldığında, potansiyel müşterilere kendinden emin bir mesaj gönderir. Aşırı kullanımı hafif ve kasvetli bir ortam yaratabilir, bu nedenle diğer sakin renkler ile birlikte, ılımlı bir şekilde kullanılmalıdır.

 

Birçok e-ticaret girişimcisi, web sitelerinde kullandıkları çeşitli renklerin müşterilerinin ruh halini önemli ölçüde etkileyebileceğini bilmiyor. Doğru renkleri seçmenin, sürekli gelen müşterilere sahip olmak ile tek seferlik müşterilere sahip olmak arasında fark yarattığını bilmelisiniz. 

Sürekli müşterilere sahip olmanın bir yolu da lojistik sürecini profesyonel bir şekilde yönetmektir. Omnitro ile, e-ticaret lojistiğini dert etmez ve yalnızca kendi işinize odaklanırsınız.

 

 

 

 

İlgini Çekebilecek Diğer Blog Yazıları