Title Image

E-Ticaret ve Renk Psikolojisi

 

Seoul International Colour Expo’nun yaptığı bir araştırmaya göre, insanların %92’sinden fazlası, ürünleri satın alırken rengin oldukça önemli bir rol oynadığını söylüyor. İster inanın ister inanmayın, müşterilerin sadece %6’sı dokunma duyularının önemli bir rol oynadığını söylerken, koklama ve işitme duyusu ise insanların oylarının %1’ine tekabül ediyor.

Renk Araştırmaları Enstitüsü tarafından yürütülen daha ileri araştırmalar, alışveriş yapanların insanları, çevreyi ve ürünü ilk incelemenin ilk iki dakikasında bilinçsizce yargıladıklarını gösterdi. %60 – %90, yalnızca renge dayalı bir değerlendirme yapar. Bu nedenle, müşterinin gözünü akıllı bir renk düzeni ile yakalamak, e-ticaret başarısının ayrılmaz bir parçası.

Renklerin anlamları;

Kahverengi

Kahverengi, alışveriş yapanlara fazlasıyla güven veren güçlü ve güvenilir bir renktir. Doğru miktarda kullanılırsa potansiyel bir müşteri adayını müşteriye dönüştürmeye yardımcı olabilir.

Turuncu

Turuncu, hırs ve enerjik sıcaklığı yayar. Ayrıca tutku, özgünlük ve yeni başlangıçları temsil eder. Turuncu mavinin serin tonları ile eşleştirilmiş, olumlu ve heyecan vericidir.

Sarı

Sarı, müşterilerin dikkatini gerçekten çekebilen neşeli ve eğlenceli bir renktir. Bununla birlikte, ılımlı bir şekilde kullanılmalıdır.

Yeşil

Yeşil renk, doğal ve organik bir auraya sahip. Bu yüzden çok kolay olduğu düşünülüyor. Alışveriş yapanlar yeşil renk gördüklerinde bunu rahatlama, güvenlik ve uyumla ilişkilendirir.

Pembe

Pembe genellikle kadınlarla ilişkilendiriliyor olsa da, iyi kalpli, romantizm ve sevgiyi yaydığı için erkeklere de hitap edebilir. Pembe, sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Bu nedenle siyah, turuncu ve kırmızı gibi daha agresif renkleri dengelemek için kullanılabilir.

Kırmızı

Kırmızı, alışveriş yapanların en derin, en önemli duygularına dokunuyor. Genellikle sevgi, yaşam ve güven ile ilişkili olduğu için, potansiyel alıcılar doğru bir şekilde kullanılıyorsa hayat boyu müşterilere dönüşebilir.

Mor

Mor uzun zamandır kraliyet, güç ve refah ile ilişkilendirilmiştir. Bu rengin akıllı kullanımı, müşterinin olumlu bir alım yapmasına yardımcı olabilir.

Mavi

Mavi, güven, barış ve üretkenlik duygularını taşır.

Gri

Gri genellikle ciddiyet ve muhafazakar bir zihniyet ile bağlantılıdır. Doğru gri tonları, turuncu, kırmızı ve koyu mavi gibi daha canlı renkler için harika bir fon görevi görebilir.

Beyaz

Beyaz saflığı, hoşgörüyü ve açıklığı gösterir ve çoğu web sayfası için gereklidir.

Siyah

Siyahın etkisi, gücü ve hakimiyeti ile ilişkilidir. E-ticarette kullanıldığında, potansiyel müşterilere kendinden emin bir mesaj gönderir. Aşırı kullanımı hafif ve kasvetli bir ortam yaratabilir, bu nedenle diğer sakin renkler ile birlikte, ılımlı bir şekilde kullanılmalıdır.

 

Birçok e-ticaret girişimcisi, web sitelerinde kullandıkları çeşitli renklerin müşterilerinin ruh halini önemli ölçüde etkileyebileceğini bilmiyor. Doğru renkleri seçmenin, sürekli gelen müşterilere sahip olmak ile tek seferlik müşterilere sahip olmak arasında fark yarattığını bilmelisiniz. 

Sürekli müşterilere sahip olmanın bir yolu da lojistik sürecini profesyonel bir şekilde yönetmektir. Omnitro ile, e-ticaret lojistiğini dert etmez ve yalnızca kendi işinize odaklanırsınız.

 

 

 

 

İlgini Çekebilecek Diğer Blog Yazıları