Title Image

E-Ticaret Siteleri Olumsuz Ürün Yorumlarını Kaldırmalı Mı?

Olumsuz ürün yorumları, online iş yapan herkesin karşısına çıkabilecek bir durumdur ve birçok işletme sahibininin motivasyonunu düşürür. İşletme sahipleri, bazen bu yorumlara o kadar sinirlenirler ki, onları yok etmeye çalışırlar. Peki bunu yapmak ne kadar doğru?

Olumsuz yorumlar işletmeye her zaman zarar mı verir?

Olumsuz incelemelerin kaçınılmaz olduğunu kabul ettikten sonra, bunlarla nasıl başa çıkılacağına dair stratejik bir dizi önlem almalısınız. Anlamanız gereken en önemli şey ise internet üzerindeki her olumsuz yorumun kaldırılmasının imkansız olduğudur.

Bazı negatif ürün incelemeleri kaldırılmalıdır!

Küfür içeren, işinizi ya da hizmetinizi aşağılayıcı ve dürüst olmayan yorumlar kaldırılmalıdır. Bu olumsuz yorumların kaldırılması mümkün değilse, yalnızca göz ardı edin ya da en kısa sürede çözüm odaklı nötr bir kısa açıklama yapın ve yanıt vermeyi bırakın.

“Olumsuz incelemeler ve yorumlar; müşterilerden neyi daha iyi yapabileceğinizi öğrenmek, müşterileri eğitmek ve müşteri hizmetlerindeki mükemmelliğinizi göstermek için bir fırsat olabilir.”

Olumsuz yorumlar ve ürün incelemeleri memnuniyetsizliği ifade eder. Bir müşterinin ürününüzün veya şirketinizin bir yönü hakkındaki görüşünü temsil eder. Bu bilgiler özellikle birden fazla aynı şikayet varsa çok önemlidir. Olumsuz bir inceleme, müşterinin satın aldığı ürün hakkında yanlış bir izlenime sahip olduğunu da gösterebilir. Bu durumda, ürünü değiştirmeyi veya ürünün sunumu hakkında bir sorun olup olmadığını gözden geçirebilirsiniz.

Şikayet, yanlış anlaşılmaya veya ürünün yanlış kullanımına dayanıyorsa, olumsuz bir inceleme, incelemeyi yapan müşteriyi ve gelecekteki müşterileri eğitmek için bir size fırsat sunar. Örneğin bir müşteri bir alet satın alırsa ve belirli bir kullanım için uygun olmadığından şikâyet ederse, alternatif bir ürün önerebilir veya onlara neden en başta aldıkları ürünün onlar için uygun alet olmadığını anlatabilirsiniz.

Olumsuz yorumların zaman zaman can sıkabileceğini biliyoruz, ama bunların üstesinden gelmek zor değil. Omnitro ile, hem lojistik süreçlerinizle ilgili olumsuz yorumlar almaz; hem de satış sonrasındaki tüm süreçlerinizi güvenilir bir partnere emanet ettiğiniz için gönül rahatlığıyla satışlarınıza odaklanabilirsiniz.

İlgini Çekebilecek Diğer Blog Yazıları