Title Image

E-Ticaret Siteleri Neden Büyüyemiyor?

 

Pazar Şartlarını Karşılayamama

Son birkaç yılda ekonominin hızlı büyümesi sonucunda farklı grupların veya tüketici segmentlerinin ihtiyacına göre adapte edilmiş ürünler bol miktarda e-ticaret pazarına sunulmuş durumda ve bunun doğal sonucu olarak da pazarın temel ihtiyaçlarına cevap veren ürünlerin talebinde belirli bir doyma noktasına gelindi.

Bu durumda e-ticaret şirketlerinin aklına gelen ilk çözüm, pazardaki ortalama müşteriyi hedefleyen ortalama bir ürün sunmak oldu. Fakat bu ürün sunumunda ürünün e-ticaret şirketlerinin sahip olduğu yapı ve kaynaklar ile uyumlu olup olmaması en önemli faktör. Tam bu noktadaki uyumsuzluk yüzünden ürünün sunumunda pazardan gelen taleplere cevap vermede eksik kalınabilir ve ciddi mali problemler ortaya çıkabilir.

 

 

Rekabetçi Koşullara Uyumsuzluk

Türkiye e-ticaret sektörünün büyümesi incelendiğinde son birkaç yılda ciddi bir büyüme grafiği gözükmekte fakat bu büyüme rekabetçi koşulların daha sert ve agresif olmasına da yol açmaktadır. Çok yoğun rekabetin yaşandığı bir piyasa ortamında genelde hizmet kalitesi odaklı değil ürün fiyatı odaklı rekabet stratejileri geliştirildiği için de bir müddet sonra yeterli maddi kaynağı sağlayamayan şirketlerin iflası kaçınılmaz oluyor. Burada asıl önemli olan nokta fiyat politikasındaki yoğun rekabeti müşteri memnuniyetine odaklamaktır. Bu, avantajlı ve karlı sonuçlar doğurabilir.

 

Müşteriyi Anlamamak

E-ticaret sektöründe bulunmak sadece internet üzerinden bir ürün satmakla bitmiyor, var olan müşterilerinizin eğilimlerini ve sevdiği şeyleri de bilmelisiniz ki satış politikanızı ve hizmet çeşitliliğinizi onları daha mutlu edebilecek şekilde düzenleyebilesiniz.

 

Maddi Kaynak Sorunları

E-ticaret siteniz vasıtasıyla sattığınız ürünlerden kazandığınız parayla, sitenizi ayakta tutan çalışanların da maaşlarını ödemek ve onların gereksinimlerini karşılamak zorunda olduğunuzu unutmayın! E-ticaret satışlarınızda ciddi bir düzen ve takip içerisinde fiyatlandırma politikası izlemelisiniz ki bu süreci doğru yönetmediğiniz takdirde işler kontrolünüzden çıkmasın.

 

Kontrolsüz Hızlı Büyüme

İş dünyasında büyüme her zaman pozitif olarak görülür fakat unutmamanız gereken şu ki bazen pozitif gibi gözüken durumlar sizi zorluklarla baş başa bırakabilir. Ürün teslimatlarında yaşanan aksaklıklar, çalışanların kontrolsüz tavırları, stres, iş yükü gibi sebepler hızlı büyümenin getirdiği büyük dezavantajlardan sadece birkaçı. İşinizin itibarı kötü etkilenebilir ve zorda kalabilirsiniz.

 

Yanlış Lojistik ve Kargo Operasyonu

Bugün, internet alışverişlerinin memnuniyet oranlarının tüketici nezdinde en çok dikkat edilen bölümü olan sipariş verildikten sonraki aksiyon süreci olan lojistik operasyonları sadece ürünün hazırlanıp, paketlenip, kargolanıp tüketiciye gönderildiği yer değil işinizin geleceğine ve satışlarınızın doğrudan başarısına etki eder.

E-ticaret siteniz üzerinden isterseniz dünyanın en arzu edilen ürününü satın, eğer o ürünü müşterilerinize ulaştırma noktasında gerçekleşen süreci doğru yönetemiyorsanız ve bu konuda gerçekten yetkin bir lojistik partneriyle çalışmıyorsanız müşterileriniz ne kadar sadık olurlarsa olsunlar sizi tercih etmekten vazgeçeceklerdir.

E-ticaret sitenizde her ne satıyor olursanız olun iş dünyası tamamen kar etme üzerine kuruludur ve küçük detaylar işletmelere büyük maddi kazançlar sağlamıştır. E-ticaret lojistiği konusunda Omnitro ile çalışarak hem kazancınızı hem de işteki verimliliğinizi arttırabilirsiniz.

 

 

 

 

İlgini Çekebilecek Diğer Blog Yazıları