Title Image

E-Ticaret Sipariş Yönetimi ve Takibi: Hızlı Ürün Teslimatı

 

E-Ticaret sipariş yönetimi ve takibini gerçekleştirmeye çalışan birçok işletme, müşterilere mallarını zamanında teslim etmede çeşitli sıkıntılarla karşılaşmaktadır. Bazen gecikmiş teslimatın nedeni müşterinin hatasıdır. Bununla birlikte çoğu durumda, bir e-ticaret perakendecisi genellikle teslimat gecikmeleri nedeniyle sorumlu tutulur. Durum ne olursa olsun, ürün teslimatlarında gecikmelerin bazı yaygın nedenlerini işinizi geliştirmek bilmek zorundasınız.

 

E-Ticaret Sipariş Yönetimi ve Takibi – Dikkat Edilmesi Gerekenler

E-Ticaret siparişlerini yönetmek ve takibini yapmak için dikkate almanız gereken temel maddeler bulunur. Doğru bir sipariş teslim yapısı oluşturulması için uygulanmasını önerdiğimiz maddeler şunlardır;

 

1 – Belge Hataları

Yanlış yazılan adresleri, hatalı tamamlanmış sipariş formlarını ve diğerleri arasında yetersiz bilgileri içerir. Bu hata, müşterilerden veya perakendeciden kaynaklanabilir. Bazen satıcı, aynı zamanda çok sayıda görevi ele alırken, siparişleri doğru bir şekilde belgeleyememektedir. Bir teslimat şirketine yetersiz bilgi sağlandığında, paketin müşteri hiç ulaşamama ihtimali vardır.

 

2 – Sistem Arızası

E-ticaret işletmeleri genellikle 7/24 esasına göre çalışır. Sık sık sistem hataları yaşıyorsanız, siparişlere yanıt veremezsiniz. Bu problem daha sonra sık sık teslimat gecikmelerine yol açacaktır.

 

“Zamanında Ürün Teslimatı ile Müşteri Memnuniyeti Yöntemleri”

E-Ticaret siparişleri ve tedarik işlemleri sırasında sıkça karşılaşılan sorunlara karşı önlemler alarak müşterilerinize ürünlerin zamanında teslim edilmesini sağlamalısınız. Bu 4 kritik madde müşterilerinize zamanında ürünlerini ulaştırmak için size yardımcı olacaktır.

 

En kritik 2 maddeyi uygulamayı unutmayın: 

 

3 – Hava Durumu

Hava koşulları, ürünlerin müşterilere hızlı teslimatını engelleyebilir. Yağmurlu, karlı ve sisli gibi zorlu hava koşulları, teslimat gecikmelerine sebep olabilecek sonuçlar doğurabilir.

 

4 – Lojistik Sorunlar

Ürün adedine yönelik yüksek talebi karşılamada, operasyonel yetersizlikler gecikmelere yol açabilir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalındığında, bir online mağaza için en iyi ve en faydalısı e-ticaret lojistiği işinde uzman bir iş ortağı ile çalışmaktır.

“İlk kez sipariş verdiği bir e-ticaret sitesinde teslimat gecikmesi yaşayan bir müşterinin, aynı e-ticaret sitesinden tekrar sipariş vermesi olası değildir.”

 

E-Ticaret Ürün Teslimat Gecikmelerini Önlemek İçin Kullanabileceğiniz Stratejiler:

 • Minimum / Maksimum
  • Minimum teslim süresinin belirlenmesi, siparişlerinizi makul ve baskı altında hissetmeden hazırlamanızı sağlayacaktır.
 • Güncel Stok
  • Düzenli olarak satılan bazı ürünlerinizin daha popüler olduğu açıktır. Bu nedenle, daha önce teslim edilmiş ürünleri değiştirmek için envanterinizi düzenli olarak güncellemeniz gerekir.
 • Deponuzu Hazırlayın
  • İşiniz büyüdükçe, daha fazla sipariş gerçekleştireceksiniz. Deponuzu her zaman, ürünlerin kolay bir şekilde tedarik zincirine eklenebileceği durumda tutun.
 • E-ticaret Lojistiği Partneri Edinme
  • Bir teslimat şirketinin hizmetlerinden faydalanma, teslimat gecikmelerinden kaçınmanın en geçerli yoludur. E-ticaret Lojistiği hizmeti, e-ticaret sitenizin siparişlerinin depolanması, paketlenmesi, teslimatı ve iade yönetimi süreçlerinin bir arada profesyonelce yönetilmesini ifade eder.

E-ticaret Lojistiği hizmeti veren bir partner ile çalışmak çok sayıda avantaj sunar. İşletme maliyetlerini düşürür, iş odağını geliştirir, ölçeklenebilirliği arttırır ve teslimat gecikmelerini ortadan kaldırır. Omnitro ile bu sorunları yaşamaz ve uçtan uca profesyonel bir şekilde yönetilen e-ticaret lojistiği süreci ile tanışırsınız.

 

 

 

 

 

 

İlgini Çekebilecek Diğer Blog Yazıları