Title Image

E-Ticaret Firmaları Neleri Yanlış Yapıyor?

Son yıllarda e-ticaret sektöründe, Türkiye‘nin de dahil olduğu birçok yatırım ve satın alma işlemi gerçekleşiyor bu sektörün büyümesine katkıda bulunuyor. Ancak büyüme oranı ile birlikte gelen başarı hikayeleri ne kadar fazlaysa, başarısızlık hikayeleri de bir o kadar fazla. Bu başarısızlık hikayelerinin sebepleri genellikle farklılıklar gösterse de firmaların e-ticarette başarılı olamamaları bazı ortak noktalara sahip. Bu yazımızda e-ticaret firmalarının yaptıkları yanlışları birlikte keşfedeceğiz.

Veri Analizlerinin Yapılmaması

E-ticaret firmalarının yaptığı en büyük yanlışlardan birini, performans metriklerinin yani bir diğer adı ile KPI‘ların doğru bir şekilde takip edilememesi oluşturur. Müşteri memnuniyet ölçümlerinden trafiklerin doğru yönlendirilmesine, sepet terk oranından geri dönüşüm oranının iniş çıkış değerlerine dek birçok alanda doğru ve etkin bir performans değerlendirmesi, markanın daha başarılı bir şekilde büyümesine yardımcı olacağı gibi; bu ve benzeri KPI‘ların doğru analiz edilememesi markanın verimliliğini ve satış oranlarındaki verimsizliğe bulunacak çözümlerin etkisi doğrudan azaltacaktır.

Yanlış Kaynak Yönetimi

Sermaye ve kaynaklarınız ne kadar yüksek olursa olsun eğer doğru bir şekilde yönetilemiyorsa bu, büyümenin önüne geçebilir. Gereksiz ve yanlış reklam harcamaları, kişisel harcamalar, yanlış yere yapılan yatırımlar bir süre sonra sermayenin küçülmesine yol açarken büyümeyi de aynı hızla engelleyecektir.

Tüketiciyi Anlamamak

E-ticarette başarılı olmanın altın kurallarından biri tüketicinin ihtiyaçlarına göre yol almaktır. Gerek sosyal gerekse diğer kanallar üzerinden tüketiciye kulak asmamak markaya zarar vereceği gibi müşteri kaybına da yol açar. Ayrıca site üzerinde kullanıcı hareketlerini takip ederek, hangi ürün, sayfa ya da kampanyaların daha çok ziyaret edildiği, kullanıcıların hangi noktada siteyi terk ettiği gibi kullanıcı hareketlerini incelemek; bu hareketlerin araştırmasını yapmak kullanıcı memnuniyeti yaratma aşamasında oldukça işe yarayacaktır

Lojistik Yetersizlik

Online alışverişi tercih eden kullanıcılar hızlı ve güvenilir alışveriş deneyimi yaşamak isterler. Ancak satın aldıkları ürün ile ilgili yaşadıkları lojistik ve kargolama problemleri, kullanıcıyı markaya küstürebilir ve marka itibarını zedeleyebilir. Bu yüzden e-ticarette büyümek isteyen bir firma, sattığı ürünü doğru zamanda, doğru kişiye eksiksiz ve kusursuz bir şekilde gönderebilmeli ve tüm lojistik, kargo ve iade süreçlerini doğru bir şekilde yönetebilmelidir.

Omnitro ile, müşteri verimliliği konusunda endişelenmeniz gerekmez. E-Ticaret Lojistik süreçlerinizi güvenilir bir altyapıya emanet ettiğinizi bilerek satış, pazarlama ve iş geliştirme süreçlerinize odaklanırsınız.

İlgini Çekebilecek Diğer Blog Yazıları