Title Image

Lojistiğin E-Ticarete Etkisi

TÜSİAD‘ın 2017 yılında hazırladığı Türkiye E-Ticaret Raporu’na göre ; 17,5 milyar TL‘ye ulaşan e-ticaret hacminin 2 katı kadar büyümesi bekleniyor. E-ticaretin bu önlenemez yükselişi, kuşkusuz işini iyi yapan lojistik şirketlerinin önemini de arrtırıyor. Özellikle lojistik süreçlerine önem verip müşteri memnuniyetini arttıran e-ticaret firmaları uzun vadede e-ticaret sektöründe daha başarılı oluyor. (https://omnitro.com/e-ticaret-lojistigi-ve-depolama-iliskisi/)

Lojistik ve E-Ticaret

Online alışveriş sürecinde lojistiğin yerini kısaca anlatmak gerekirse; öncelikli olarak ürün ya da ürünler kullanıcı tarafından online olarak sipariş edilir, ardından ilgili sipariş formu aynı anda hem firmanın bilgisine hem de firmanın stoklarını bulunduran lojistik şirketine ulaşır.

Bir sonraki aşamada sipariş edilen ürün lojistik firması tarafından paketlenir ve teslime hazır hale getirilerek anlaşmalı kargo şirketine teslim edilir. Bu noktada satıcı firma hiçbir şey ile ilgilenmek zorunda kalmaz, tüm işi lojistik şirketi tek başına yönetir. En ufak bir sipariş işleminde bile lojistik faktörü birkaç kez görev alarak, alışverişin omurgası rolünü üstlenir.

Elbette online alışveriş sektöründe sürdürülebilirlik sağlanabilmesi için tek başına lojistik yeterli değil, ancak e-ticaret ile varlığını sürdüren bir firmanın tüm lojistik süreçlerini doğru ve sağlıklı şekilde yönetebiliyor olması, büyüme ve başarının da devamını sağlayacaktır.

“Lojistik faaliyetlerine yeterli önemi vermeyen firmaların ise rakiplerinin gerisinde kalarak ticari kayıplar yaşaması kaçınılmazdır.”

Lojistiğin e-ticaret açısından bir diğer önemi de müşteri memnuniyetidir. Araştırmaya göre, online alışveriş esnasında belirtilen tahmini teslimat süresi yüzünden alışveriş sepetini silen son kullanıcı sayısının % 44 oranında olduğu belirtiliyor.

Bunun sebebi ise hali hazırda hızlı bir alışveriş şekli seçen kullanıcının, teslimat süresinde zaman kaybetmek istememesi. Burada yine lojistik süreçlerinin doğru yönetimi, firmaların satış hacmini arttırması noktasında kilit bir rol oynuyor.

Tüm bunlar göz önüne alındığında e-ticaret faaliyetlerinde başarılı olmak isteyen bir firmanın lojistik alanında başarı sağlayabilmesi için müşteri odaklı bir politika izlemesi oldukça önemli. Bu sayede hem müşteri memnuniyeti sağlanarak müşteri sadakati yaratılabilir hem de marka itibarı korunarak e-ticaret sektöründe akılcı bir büyüme sağlanabilir.

Bugün, tüm e-ticaret firmalarının ihtiyaçlarına yönelik lojistik yeteneğini sahibi olduğu teknolojiyle birleştiren Omnitro ile e-ticaret sektöründeki yerinizi sağlamlaştırıp müşteri memnuniyetinizi arttırabilirsiniz.

İlgini Çekebilecek Diğer Blog Yazıları

E-Ticaret Sipariş Yönetimi ve Takibi: Hızlı Ürün Teslimatı

 

E-Ticaret sipariş yönetimi ve takibini gerçekleştirmeye çalışan birçok işletme, müşterilere mallarını zamanında teslim etmede çeşitli sıkıntılarla karşılaşmaktadır. Bazen gecikmiş teslimatın nedeni müşterinin hatasıdır. Bununla birlikte çoğu durumda, bir e-ticaret perakendecisi genellikle teslimat gecikmeleri nedeniyle sorumlu tutulur. Durum ne olursa olsun, ürün teslimatlarında gecikmelerin bazı yaygın nedenlerini işinizi geliştirmek bilmek zorundasınız.

 

E-Ticaret Sipariş Yönetimi ve Takibi – Dikkat Edilmesi Gerekenler

E-Ticaret siparişlerini yönetmek ve takibini yapmak için dikkate almanız gereken temel maddeler bulunur. Doğru bir sipariş teslim yapısı oluşturulması için uygulanmasını önerdiğimiz maddeler şunlardır;

 

1 – Belge Hataları

Yanlış yazılan adresleri, hatalı tamamlanmış sipariş formlarını ve diğerleri arasında yetersiz bilgileri içerir. Bu hata, müşterilerden veya perakendeciden kaynaklanabilir. Bazen satıcı, aynı zamanda çok sayıda görevi ele alırken, siparişleri doğru bir şekilde belgeleyememektedir. Bir teslimat şirketine yetersiz bilgi sağlandığında, paketin müşteri hiç ulaşamama ihtimali vardır.

 

2 – Sistem Arızası

E-ticaret işletmeleri genellikle 7/24 esasına göre çalışır. Sık sık sistem hataları yaşıyorsanız, siparişlere yanıt veremezsiniz. Bu problem daha sonra sık sık teslimat gecikmelerine yol açacaktır.

 

“Zamanında Ürün Teslimatı ile Müşteri Memnuniyeti Yöntemleri”

E-Ticaret siparişleri ve tedarik işlemleri sırasında sıkça karşılaşılan sorunlara karşı önlemler alarak müşterilerinize ürünlerin zamanında teslim edilmesini sağlamalısınız. Bu 4 kritik madde müşterilerinize zamanında ürünlerini ulaştırmak için size yardımcı olacaktır.

 

En kritik 2 maddeyi uygulamayı unutmayın: 

 

3 – Hava Durumu

Hava koşulları, ürünlerin müşterilere hızlı teslimatını engelleyebilir. Yağmurlu, karlı ve sisli gibi zorlu hava koşulları, teslimat gecikmelerine sebep olabilecek sonuçlar doğurabilir.

 

4 – Lojistik Sorunlar

Ürün adedine yönelik yüksek talebi karşılamada, operasyonel yetersizlikler gecikmelere yol açabilir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalındığında, bir online mağaza için en iyi ve en faydalısı e-ticaret lojistiği işinde uzman bir iş ortağı ile çalışmaktır.

“İlk kez sipariş verdiği bir e-ticaret sitesinde teslimat gecikmesi yaşayan bir müşterinin, aynı e-ticaret sitesinden tekrar sipariş vermesi olası değildir.”

 

E-Ticaret Ürün Teslimat Gecikmelerini Önlemek İçin Kullanabileceğiniz Stratejiler:

 • Minimum / Maksimum
  • Minimum teslim süresinin belirlenmesi, siparişlerinizi makul ve baskı altında hissetmeden hazırlamanızı sağlayacaktır.
 • Güncel Stok
  • Düzenli olarak satılan bazı ürünlerinizin daha popüler olduğu açıktır. Bu nedenle, daha önce teslim edilmiş ürünleri değiştirmek için envanterinizi düzenli olarak güncellemeniz gerekir.
 • Deponuzu Hazırlayın
  • İşiniz büyüdükçe, daha fazla sipariş gerçekleştireceksiniz. Deponuzu her zaman, ürünlerin kolay bir şekilde tedarik zincirine eklenebileceği durumda tutun.
 • E-ticaret Lojistiği Partneri Edinme
  • Bir teslimat şirketinin hizmetlerinden faydalanma, teslimat gecikmelerinden kaçınmanın en geçerli yoludur. E-ticaret Lojistiği hizmeti, e-ticaret sitenizin siparişlerinin depolanması, paketlenmesi, teslimatı ve iade yönetimi süreçlerinin bir arada profesyonelce yönetilmesini ifade eder.

E-ticaret Lojistiği hizmeti veren bir partner ile çalışmak çok sayıda avantaj sunar. İşletme maliyetlerini düşürür, iş odağını geliştirir, ölçeklenebilirliği arttırır ve teslimat gecikmelerini ortadan kaldırır. Omnitro ile bu sorunları yaşamaz ve uçtan uca profesyonel bir şekilde yönetilen e-ticaret lojistiği süreci ile tanışırsınız.

 

 

 

 

 

 

İlgini Çekebilecek Diğer Blog Yazıları

E-Ticaret Satışlarını Arttırmak (Part2)

E-ticaret sitenizdeki satışları arttırmak için kullanabileceğiniz önerileri konu aldığımız blog yazımızın ikinci bölümüne hoş geldiniz.

Segmentasyon Kullanın

E-ticaret sitenizden alışveriş yapan müşterilerinizi gerçek zamanlı olarak kanallar arasında bölümlere ayırarak, müşterilerinize ait bilgileri ölçeklenebilir bir biçimde işlevsel hale getirin.

Tutku Ortamı Yaratın!

Mevcut müşterilerinizin ortalama sipariş tutarlarını ve internet sitenize giriş sıklığını arttırmaya çalışın.

Müşterilerinizin Kim Olduğunu Öğrenin

Müşterilerinizi gerçekten anlamaya çalışın. Bu, müşterilerinizle daha fazla iletişim kurmakla başlar. Bunu yapabilirseniz, satış gerçekleştirme ihtimalinizi arttırabilirsiniz. Müşterinizi anladığınızda, daha iyi reklamlar yaratabilir, sevdikleri ürünleri piyasaya sürebilir ve neredeyse onların akıllarını okuyabilirsiniz.

Az Maliyet Yüksek Verim

Müşteri hizmetleri teknolojisine yatırım yapın. Birçok e-ticaret müşterisi, bir müşteri hizmetleri yetkilisi ile iletişime geçebildiklerinde ve iletişimin sonunda sorunlarına çözüm bulunduğunda kendilerini daha memnun hissedecek ve memnuniyetlerinin sonucunda gelecekte sitenizden alışveriş yapma eğilimleri artacaktır.

Pazarlamaya ve Kaliteli İçeriğe Güvenin

Hedef kitlenizin işlerinde veya yaşamlarının diğer yönlerinde daha verimli ve etkili olmasına yardımcı olacak içeriği sağlayarak kendinizi sektörünüzde bir düşünce lideri olarak konumlandırın. Bu içerik politikasıyla pazarlama stratejinizi bütünleştirin.

Temel Site Hatalarını Ortadan Kaldırın

Müşterilerin pek çoğunun artık alışveriş yapmadan önce İnternet üzerinde o ürün veya hizmetle ilgili araştırmalar yaptıkları bilinen bir gerçek. Bir e-ticaret mağazası ile işinizi aynı zamanda dijital dünyaya taşıyarak sadece daha fazla insana ulaşmaz, aynı zamanda pek çok müşteride güven duygusu da yaratırsınız. Ancak bunu yaparken rakiplerinizden geride kalmamalı ve sitenizdeki temel hataları azaltmaya çalışmak durumundasınız.

Bu konulara odaklanırken bir de e-ticaret lojistiği süreçlerini düşünerek vakit ve nakit kaybetmeyin. Omnitro ile çalışın, işinizi büyütmeye bir adım daha yaklaşın.

İlgini Çekebilecek Diğer Blog Yazıları

E-Ticaret Satışlarını Arttırma Yöntemleri: 1. Bölüm

E-ticaret satışlarını arttırmak, kusursuz müşteri deneyimleri sunduğunuzda mümkün olabilir. Üstelik e-ticaret satışları, e-ticaret sitenizde yaptığınız ya da yapacağınız spesifik düzenlemelere bağlı olarak ciddi oranda artış eğilimine sahiptir. Bu yazımızda, e-ticaret sitenizde satışları arttırmak için kullanabileceğiniz önerilere yer verdik.

 

E-Ticaret Satışlarını Arttırmanın Yolları Nelerdir?

 

İşte o öneriler:

Marka Kimliğinizi Geliştirin

Markanızın adını ne kadar çok kişi bilir ve güvenirse satışlarınız o kadar artar. Bu yüzden e-ticaret işletmenize ait marka bilincini geliştirmek için internet içeriklerinizde kaliteye odaklanın ve bundan ödün vermeyin.

Yüksek kaliteli içerikler oluşturun, etkileyici dijital ortaklıklar kurun ve sektörünüzdeki diğer işletmelerle iş birliği yapmaktan çekinmeyin. Ayrıca ücretli sosyal medya reklamlarını ihmal etmeyin ve sosyal medyada olabildiğince aktif olun.

 

Her Yerde Olmaya Özen Gösterin

Potansiyel müşterilerinizi e-ticaret mağazanıza yönlendirmek için göz alıcı içeriklerle eş zamanlı olarak var olduğunuz tüm kanalları kesinlikle kullanın ve tüm bu bağlamda insanları yani potansiyel müşterilerinizi sitenize yönlendirmek için dijital pazarlamanın tüm gücünden faydalanın.

 

“E-Ticaret Satışlarınızı Artırmak İçin Müşterilerinize Yakın Olun!”

Fiyat konusunda rekabetin norm haline geldiği bir dünyada, tekrar alımları teşvik etmek için doğrudan müşterilerle iletişim kurabilmek her zamankinden daha önemlidir. E-Posta pazarlamasını müşterilerinizle iyi ilişkiler kurmak için kullanmaktan çekinmeyin. E-posta listenizi sürekli olarak potansiyel müşteri adayları ile güçlendirin!

Müşterileriniz Neredeyse Orada Olun

Örneğin, Facebook reklamlarının sunduğu gücü sonuna kadar kullanarak hedef kitlenize ulaşabilirsiniz. Bu, yeni potansiyel müşterileri internet mağazanıza çekmenin, onları müşterileriniz haline dönüştürmenin ve gelecekte daha fazla satın almalar yapacak müşteriler haline getirmenin en iyi yollarından biri.

 

Tekrar Tekrar Test Edin

Dönüşüm oranını artırmak için çevrimiçi mağazanızı ve pazarlama kanallarınızı optimize ederek yorulun. İnternet mağazanızda yaptığınız değişikliklerin metriklerinizi nasıl etkilediğini görmek için test yaklaşımınızda mutlaka 50+ değişik test varyasyonu kullanın. Eğer daha az test varyasyonu üzerinden bu süreci yürütmeye çalışıyorsanız yeterince deneme ve test yapmıyorsunuz demektir.

 

Verileri Kullanın

Hedef müşterilerinizin kim olduğu konusunda net bir anlayışa sahip olmak ve pazarlamanızın etkinliğini etkin bir şekilde ölçmek için uygun bir ilişkilendirme sistemi geliştirmeye çalışın. Örneğin, bir kullanıcı sitenizi ziyaret ettiğinde; ziyaret ettikleri tüm sayfaları, tıkladıkları ürünleri izleyebilir ve etkinliklerine göre otomatik olarak hedeflenmiş teklifler gönderebilirsiniz.

 

Satışlarınızı arttırmak için bu kadar emek verip, bu kadar metriği elde edip harmanlamak oldukça uğraştırıcı ve zorlu bir iştir. Tüm bunlara vakit ayırırken, bir de e-ticarette lojistiği düşünmenizi istemeyiz. Omnitro ile, e-ticaret lojistiği süreçlerinizi kolayca yönetebilir ve yalnızca iş geliştirme ile satış faaliyetlerinize odaklanabilirsiniz.

İlgini Çekebilecek Diğer Blog Yazıları

E-Ticaret Firmaları Neleri Yanlış Yapıyor?

Son yıllarda e-ticaret sektöründe, Türkiye‘nin de dahil olduğu birçok yatırım ve satın alma işlemi gerçekleşiyor bu sektörün büyümesine katkıda bulunuyor. Ancak büyüme oranı ile birlikte gelen başarı hikayeleri ne kadar fazlaysa, başarısızlık hikayeleri de bir o kadar fazla. Bu başarısızlık hikayelerinin sebepleri genellikle farklılıklar gösterse de firmaların e-ticarette başarılı olamamaları bazı ortak noktalara sahip. Bu yazımızda e-ticaret firmalarının yaptıkları yanlışları birlikte keşfedeceğiz.

Veri Analizlerinin Yapılmaması

E-ticaret firmalarının yaptığı en büyük yanlışlardan birini, performans metriklerinin yani bir diğer adı ile KPI‘ların doğru bir şekilde takip edilememesi oluşturur. Müşteri memnuniyet ölçümlerinden trafiklerin doğru yönlendirilmesine, sepet terk oranından geri dönüşüm oranının iniş çıkış değerlerine dek birçok alanda doğru ve etkin bir performans değerlendirmesi, markanın daha başarılı bir şekilde büyümesine yardımcı olacağı gibi; bu ve benzeri KPI‘ların doğru analiz edilememesi markanın verimliliğini ve satış oranlarındaki verimsizliğe bulunacak çözümlerin etkisi doğrudan azaltacaktır.

Yanlış Kaynak Yönetimi

Sermaye ve kaynaklarınız ne kadar yüksek olursa olsun eğer doğru bir şekilde yönetilemiyorsa bu, büyümenin önüne geçebilir. Gereksiz ve yanlış reklam harcamaları, kişisel harcamalar, yanlış yere yapılan yatırımlar bir süre sonra sermayenin küçülmesine yol açarken büyümeyi de aynı hızla engelleyecektir.

Tüketiciyi Anlamamak

E-ticarette başarılı olmanın altın kurallarından biri tüketicinin ihtiyaçlarına göre yol almaktır. Gerek sosyal gerekse diğer kanallar üzerinden tüketiciye kulak asmamak markaya zarar vereceği gibi müşteri kaybına da yol açar. Ayrıca site üzerinde kullanıcı hareketlerini takip ederek, hangi ürün, sayfa ya da kampanyaların daha çok ziyaret edildiği, kullanıcıların hangi noktada siteyi terk ettiği gibi kullanıcı hareketlerini incelemek; bu hareketlerin araştırmasını yapmak kullanıcı memnuniyeti yaratma aşamasında oldukça işe yarayacaktır

Lojistik Yetersizlik

Online alışverişi tercih eden kullanıcılar hızlı ve güvenilir alışveriş deneyimi yaşamak isterler. Ancak satın aldıkları ürün ile ilgili yaşadıkları lojistik ve kargolama problemleri, kullanıcıyı markaya küstürebilir ve marka itibarını zedeleyebilir. Bu yüzden e-ticarette büyümek isteyen bir firma, sattığı ürünü doğru zamanda, doğru kişiye eksiksiz ve kusursuz bir şekilde gönderebilmeli ve tüm lojistik, kargo ve iade süreçlerini doğru bir şekilde yönetebilmelidir.

Omnitro ile, müşteri verimliliği konusunda endişelenmeniz gerekmez. E-Ticaret Lojistik süreçlerinizi güvenilir bir altyapıya emanet ettiğinizi bilerek satış, pazarlama ve iş geliştirme süreçlerinize odaklanırsınız.

İlgini Çekebilecek Diğer Blog Yazıları

Akıllı Depolama Sistemleri (WMS) İşinizi Nasıl Kolaylaştırır?

Akıllı Depolama Sistemleri (WMS), e-ticaret lojistiği faaliyetlerinizi kolaylaştıran yeni nesil teknolojik bir sistemdir. Akıllı Depolama ile hızla dönüşen teknolojik dünyamızda, bireyler olarak her gün “akıllı” olarak tabir edilen ürünlere güveniyoruz. Teknolojik anlamda, “akıllı” kelimesi, hesaplama gücüne dayalı yüksek oranda otomatikleştirilen aygıtları veya ürünleri betimlemek için kullanılır. Akıllı tanımını, depo için kullanırken, akıllı depolama, belirli süreçlerde yer alan aşamaların sayısını artırmak için diğer lojistik sistemlerle sorunsuz şekilde bütünleşirken otomatikleştirilen bir e-ticaret depolama tesisini ifade eder.

Akıllı Depolama Sistemleri Nedir?

Akıllı Depolama Sistemleri kısaca “WMS” şu terimlerle de ifade edilir;

 1. ERP Lojistik Sistemi
 2. Akıllı Depolama Yazılımı
 3. Envanter Yönetimi ve Malzeme Yönetimi
 4. Akıllı, Bulut Veri Depolama Çözümleri

 

Ayrıca, akıllı depolar, depo teknoloji otomasyonunun doruk noktasıdır. Akıllı (Bulut) Depolama Sistemleri, en iyi teknolojileri kullanıp maksimum verimlilikle çalışacak şekilde tasarlanmıştır.

Akıllı gelişmiş depolar, işletmenizin sadece istenen sonuçları elde etmesine izin vermekle kalmaz, aynı zamanda e-ticaret lojistiği süreçlerine güvenlik ve öngörü de kazandırarak maksimum fayda almanızı sağlar.

Neden Akıllı Depolama Sistemi (WMS) Bulut Teknolojilerini Kullanmaya Başlamalısınız?

 

Akıllı depoların tasarımını, oluşturmak veya mevcut lojistik deponuzun verimli çalışmasını sağlamak için odaklanabileceğiniz çeşitli alanlar bulunur:

 • Akıllı Depolama Sistemi Otomasyonu: Akıllı depo otomasyonunuzun, e-ticaret lojistiği operasyonlarınızı akıllı bir depoya dönüştürürken olumlu sonuçlar elde etmenizi sağlayan en önemli faktördür. Bu dönüşüm, envanteri işlerken, paketlerken ve gönderirken gecikmeleri minimalize edecektir. “Otomatik süreçleri birleştirmek müşteri hizmetlerinin daha iyi olmasını sağlar ve tedarik zinciri boyunca verimliliği arttırmaya yardımcı olur.”

 

 • Akıllı Deponuzun Uyumluluğu: Akıllı depolama sistemi, teknoloji ve alan kullanımı bakımından daha hızlı olan işletmelere, değişen talepler ve süreç değişikliklerine uyum sağlayabilir.

 

 • Entegre Çalışan Akıllı Depolama Sistemi: Akıllı depolama sistemi sayesinde deponuzu gerçek zamanlı bağlanarak yönetebilirsiniz. Deponuzda gerçekleşen tüm aktiviteler hakkında anında güncellemeler alma yeteneği, performansı izlemeyi ve herhangi bir sorunun hızlı bir şekilde çözülmesini sağlamayı mümkün kılar. Akıllı depo sistemini, sadece şirketiniz için değil, aynı zamanda siparişlerinin her zaman nerede olduğunu bilmek isteyen müşteriler için de yararlıdır.

 

 • Omnitro İle Akıllı Depolarda Partner Kullanımı: Akıllı depo yönetiminde partner kullanmak, herkesin yapabileceği bir iş değildir. Akıllı depolalar üzerine uzmanlaşmış deneyimli lojistik partneri ile, kendi elde edebileceğiniz verimin ötesinde, tatmin edici sonuçları mümkün kılarsınız. Bugün özellikle e-ticaret sektörünün gerektirdiği yapısal teknoloji ve operasyonel kabiliyeti tek vücutta toplamayı başarmış bir partner bulmak samanlıkta iğne aramak kadar zordur. Birinci sınıf hizmeti garanti ederek son teknoloji ekipmanlarla çalışan uzman ekibimiz, depolama operasyonlarında uçtan uca sunduğu çözümler ile sizi rakiplerinizin önüne geçirebilir. Omnitro ile, ihtiyaç duyduğunuz uçtan uca e-ticaret hizmetlerini maksimum kalitede kullanırsınız.

 

“Akıllı depo otomasyon sistemleri, bir işletmenin mevcut müşteri talebini karşılamak ve geleceği planlamak için özelleştirilebilir.”

 

 

 

 

 

İlgini Çekebilecek Diğer Blog Yazıları