Title Image
yurtdışına e ticaret

E-İhracat Nedir? Yurt Dışına E-Ticaret Nasıl Yapılır?

E-İhracat Nedir?

Yurt içinde satış yapmaktan çok daha farklı disiplinlere sahip olan e-ihracat, kendi ülkesinde aradığı ürünü bulamayan birçok müşteri için dünya genelinde ürüne erişim kolaylığı sağlaması bakımından oldukça yararlı. Ancak bu ürünleri müşterilere sunan firmalar açısından süreç ve prosedürlere dikkat edilmesi oldukça kritik bir öneme sahiptir.

E-İhracat, E-ticaret siteniz üzerinden yurt dışına satış yapma planı yapıyorsanız mutlaka belirli şartları ve yönergeleri bilmeli ve tüm yurt dışı satış politikanızı bu şartlar ve yönergeler doğrultusunda stratejik bir biçimde düzenlemelisiniz.

 

Yurt Dışına E-Ticaret Nasıl Yapılır?

Müşteri Kitlesi Seçimi

E-ihracat kitlenizi doğru belirlemek, yurt dışı e-ticaret satış potansiyelinizin başarısında doğrudan etkili bir faktördür. Hangi ülkeleri kendinize pazar olarak seçecekseniz o ülkelerdeki hedef kitlenin satacağınız ürünlere olan talebini tahmin edebilmek başarınız açısından doğrudan önemli bir rol oynar.

Bu kitlenin ürünlerinize olan ilgisini tahmin edebilmek için daha önce yapılmış araştırmalardan faydalanabilir, kendiniz bir araştırma yapabilir, o ülkedeki pazar yerlerinin yıllık raporlarını inceleyip ön bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca e-ticaret yapacağınız ülkenin sosyoekonomik ve politik durumu, ülkenin yasal prosedürleri hakkında önceden bilgi edinmek de olası kriz anlarını daha rahat yönetebilmenizde size kolaylık sağlayacaktır.

 

Pazar Yerleri

Yerel pazar yerleri sabit bir marka imajı ve müşteri kitlesine sahip olduğundan dolayı e-ihracat yapmak üzere seçtiğiniz ülkenin pazarına girmek için ilk etapta masrafsız bir tercih olabilir. Buradaki masrafsız olma durumu kendi e-ticaret sitenizle satış yapmaya başladığınız yeni bir ülkede kendi marka imajınızı oluşturmak ve yeni müşteriler elde edebilmek için harcayacağınız nakit ve zamandan tasarruf etmenizi betimlemektedir. Bu yüzden yerel pazar yerlerini seçmenin, yeni bir ülkede e-ihracata başlamak için iyi bir stratejik hamle olduğu söylenebilir.

 

Yerel Ödeme Sistemleri ve Yöntemleri

Her ülkenin e-ticaret dinamikleri farklılık gösterir. Bir ülkede kredi kartı kullanımı yaygınken bir diğer ülkede bu o kadar tercih edilen bir yöntem olmayabilir. Her ülkenin yaygın ödeme sistemi ve yöntemlerinin farklı olacağını ve satışlara etkisinin değişkenlik gösterebileceğini göz önünde bulundurup, satış yapacağınız ülkedeki hedef kitle tarafından en çok tercih edilen ödeme yöntemini sitenizde kullanmalısınız.

 

Lojistik & Kargo

E-ticarette bir ürünü satabilmek ne kadar önemliyse, lojistik de o kadar önemlidir. Sahip olunan kargo seçenekleri ve e-ticaret firmalarının bu konudaki yeteneği, başarı oranlarının belirlenmesinde ve rakiplere oranla e-ticarette fark yaratılmasında büyük önem arz eden bir faktördür. Eğer lojistik sistemini doğru bir şekilde kuramazsanız ürünlerinizi müşteriye ulaştırma noktasında büyük problemler ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Ürünleri deponuzdan tek tek gönderecekseniz, tek ürün göndermenin kargo maliyetine kadar olacak, satış yapılacak ülkenin gümrük muafiyet sınır ücreti ne kadar, ücretsiz kargo yapabilmeniz mümkün olacak mı gibi soruları önceden cevaplayabilmeniz gerekir.

Ayrıca, ülkelerin kargo işleyiş yöntemleri değişkenlik gösterdiği için, Omnitro gibi gücünü teknolojiden alan ve küresel e-ticaret ekosistemine yakın bir lojistik partneri seçmeniz, sizi yurtdışı e-ticaret hedefleriniz noktasında başarıya taşıyacaktır.

Boyutuna bakmaksızın, tüm e-ticaret firmalarının ihtiyaçlarına yönelik operasyonel lojistik yeteneğine sahip olan ve bunu teknolojiyle birleştiren Omnitro ile e-ticaret sektöründe yurt dışına açılma hedeflerinizi sağlam temeller üzerine kurgulayıp, ürünlerinizi güvenle müşterilerinize ulaştırabilirsiniz.

İlgini Çekebilecek Diğer Blog Yazıları

Ortadoğu’nun E-Ticaret Fırsatları

 

E-ticaret ile uğraşanların Ortadoğu’yu hem alternatif hem de büyük potansiyeli olan bir pazar olarak görmesi için birçok sebep var. Eğer e-ticaretle uğraşıyorsanız ve işletmenizi geliştirmek istiyorsanız bu işe Ortadoğu’dan başlamak fazlasıyla akıllı bir hamle olabilir. Diğer bölgelerle kıyaslandığında, e-ticarette en hızlı büyüyen bölge olan Ortadoğu, geçtiğimiz 10 yıllık süreçte satış hacmini %1500 oranında arttırdı. Başta Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri olmak üzere, Ortadoğu’daki bu olağanüstü artış, bölgede ileri düzeyde bir e-ticaret potansiyelini olduğunu açıkça göstermekte.

Birleşik Arap Emirlikleri’nde yaşayanların %60’ından fazlası ve Suudi Arabistan’da yaşayanların yaklaşık %50’si yabancı web sitelerinden online alışveriş yaparken ortalama sepet tutarları 300$ civarında oluyor.

 

En Genç Nüfus Ortadoğu’da

Birleşik Arap Emirlikleri’nde nüfusun %64’ü 31 yaşından genç iken Suudi Arabistan’da ise nüfusun %75’i 35 yaşından genç. Bu iki bölgesel lider ülke, online alışveriş yapmaya daha eğilimli olan genç nüfustan oluşan bir demografik yapıya sahip. Birleşik Arap Emirlikleri’nde online alışveriş yapanların çoğu 31 yaşının altında.

Ortadoğu’daki bu genç kuşak, yeni ürünler bulmak ve sevdikleri şeyleri paylaşmak için sosyal medyayı aktif olarak kullanıyor. Ürün pazarlayan ya da otel ve uçak rezervasyonu gibi online servisler sağlayan şirketler Ortadoğu operasyonlarıyla oldukça kârlı sonuçlar elde edebiliyorlar. Bu sonuçların altında yatan en büyük potansiyel ise gençlerin aktif internet kullanıcısı olması.

Yapılan online alışverişlerin yarısından fazlasının akıllı telefon aracılığıyla yapılmış olması da, e-ticaretle uğraşanların Ortadoğu’daki mobil e-ticaret potansiyelinin kesinlikle dikkate alınması gereken bir nokta olduğunu gösteriyor.

“Eğer e-ticaret şirketleri mobil ortamdan satış yapmaya hazır değilse, Ortadoğu’ya açılmaya da hazır değil demektir.”

 

Ortadoğu’nun en çok kullanılan ödeme platformlarından biri olan PAYFORT’un yaptığı araştırmaya göre internet alışverişi yapan kitlenin %42’si online alışveriş yaparken Instagram’in etkisi altında kalıyor. Bu da reklam stratejileri noktasında Ortadoğu’nun dijital potansiyelini açığa çıkartıyor.

 

En Yoğun Kampanya Sezonu, Ramazan

E-ticaret şirketlerinin en yoğun olduğu sezon olan Ramazan Ayı e-ticarete Ortadoğu’dan başlayacak olan şirketler için ciddi bir pazar avantajı sunuyor. Bu dönemde, internet satışları Suudi Arabistan’da %15, Birleşik Arap Emirlikleri’nde ise %24’e kadar artış gösterirken, yılın bu zamanında, Birleşik Arap Emirlikleri’nde, tüketiciler genel olarak Amerikan perakendecilerinden özellikle giyim, elektronik ve takı alışverişi yapıyorlar.

 

Farklı Ödeme Seçenekleri

Müşterilerin internet üzerinden ödeme yapmayı tercih ettiği Amerika’ya kıyasla, Ortadoğu’daki müşteriler kapıda ödeme seçeneğine daha çok yöneliyorlar. İster kredi kartı ister Paypal gibi online bir ödeme sistemi olsun, Ortadoğu pazarına giriş yapmak isteyen e-ticaret şirketleri tüm muhtemel ödeme seçenekleriyle uyumlu satış yapmaya hazır olmalı.

 

Ancak en önemlisi, yeni pazarlara açılırken alınacak olan risk miktarını olabildiğince azaltmak ve bu nedenle güvenilir partnerler edinmek. Omnitro E-Ticaret Lojistiği ile, açıldığınız bu yeni pazardaki büyümenize odaklanırken; bir de lojistik süreci ile ilgilenmenize gerek kalmaz.

 

 

 

 

İlgini Çekebilecek Diğer Blog Yazıları