Title Image
yurtdışına e ticaret

E-İhracat Nedir? Yurt Dışına E-Ticaret Nasıl Yapılır?

E-İhracat Nedir?

Yurt içinde satış yapmaktan çok daha farklı disiplinlere sahip olan e-ihracat, kendi ülkesinde aradığı ürünü bulamayan birçok müşteri için dünya genelinde ürüne erişim kolaylığı sağlaması bakımından oldukça yararlı. Ancak bu ürünleri müşterilere sunan firmalar açısından süreç ve prosedürlere dikkat edilmesi oldukça kritik bir öneme sahiptir.

E-İhracat, E-ticaret siteniz üzerinden yurt dışına satış yapma planı yapıyorsanız mutlaka belirli şartları ve yönergeleri bilmeli ve tüm yurt dışı satış politikanızı bu şartlar ve yönergeler doğrultusunda stratejik bir biçimde düzenlemelisiniz.

 

Yurt Dışına E-Ticaret Nasıl Yapılır?

Müşteri Kitlesi Seçimi

E-ihracat kitlenizi doğru belirlemek, yurt dışı e-ticaret satış potansiyelinizin başarısında doğrudan etkili bir faktördür. Hangi ülkeleri kendinize pazar olarak seçecekseniz o ülkelerdeki hedef kitlenin satacağınız ürünlere olan talebini tahmin edebilmek başarınız açısından doğrudan önemli bir rol oynar.

Bu kitlenin ürünlerinize olan ilgisini tahmin edebilmek için daha önce yapılmış araştırmalardan faydalanabilir, kendiniz bir araştırma yapabilir, o ülkedeki pazar yerlerinin yıllık raporlarını inceleyip ön bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca e-ticaret yapacağınız ülkenin sosyoekonomik ve politik durumu, ülkenin yasal prosedürleri hakkında önceden bilgi edinmek de olası kriz anlarını daha rahat yönetebilmenizde size kolaylık sağlayacaktır.

 

Pazar Yerleri

Yerel pazar yerleri sabit bir marka imajı ve müşteri kitlesine sahip olduğundan dolayı e-ihracat yapmak üzere seçtiğiniz ülkenin pazarına girmek için ilk etapta masrafsız bir tercih olabilir. Buradaki masrafsız olma durumu kendi e-ticaret sitenizle satış yapmaya başladığınız yeni bir ülkede kendi marka imajınızı oluşturmak ve yeni müşteriler elde edebilmek için harcayacağınız nakit ve zamandan tasarruf etmenizi betimlemektedir. Bu yüzden yerel pazar yerlerini seçmenin, yeni bir ülkede e-ihracata başlamak için iyi bir stratejik hamle olduğu söylenebilir.

 

Yerel Ödeme Sistemleri ve Yöntemleri

Her ülkenin e-ticaret dinamikleri farklılık gösterir. Bir ülkede kredi kartı kullanımı yaygınken bir diğer ülkede bu o kadar tercih edilen bir yöntem olmayabilir. Her ülkenin yaygın ödeme sistemi ve yöntemlerinin farklı olacağını ve satışlara etkisinin değişkenlik gösterebileceğini göz önünde bulundurup, satış yapacağınız ülkedeki hedef kitle tarafından en çok tercih edilen ödeme yöntemini sitenizde kullanmalısınız.

 

Lojistik & Kargo

E-ticarette bir ürünü satabilmek ne kadar önemliyse, lojistik de o kadar önemlidir. Sahip olunan kargo seçenekleri ve e-ticaret firmalarının bu konudaki yeteneği, başarı oranlarının belirlenmesinde ve rakiplere oranla e-ticarette fark yaratılmasında büyük önem arz eden bir faktördür. Eğer lojistik sistemini doğru bir şekilde kuramazsanız ürünlerinizi müşteriye ulaştırma noktasında büyük problemler ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Ürünleri deponuzdan tek tek gönderecekseniz, tek ürün göndermenin kargo maliyetine kadar olacak, satış yapılacak ülkenin gümrük muafiyet sınır ücreti ne kadar, ücretsiz kargo yapabilmeniz mümkün olacak mı gibi soruları önceden cevaplayabilmeniz gerekir.

Ayrıca, ülkelerin kargo işleyiş yöntemleri değişkenlik gösterdiği için, Omnitro gibi gücünü teknolojiden alan ve küresel e-ticaret ekosistemine yakın bir lojistik partneri seçmeniz, sizi yurtdışı e-ticaret hedefleriniz noktasında başarıya taşıyacaktır.

Boyutuna bakmaksızın, tüm e-ticaret firmalarının ihtiyaçlarına yönelik operasyonel lojistik yeteneğine sahip olan ve bunu teknolojiyle birleştiren Omnitro ile e-ticaret sektöründe yurt dışına açılma hedeflerinizi sağlam temeller üzerine kurgulayıp, ürünlerinizi güvenle müşterilerinize ulaştırabilirsiniz.

İlgini Çekebilecek Diğer Blog Yazıları