Title Image
E-ticaret stok yönetimi

E-Ticaret Stok Yönetimi ve Stok Takip Programı

E-Ticaret Stok Yönetimi Nedir?

E-Ticaret stok yönetimi, E-ticaret girişimleri için maliyet hayati derecede önemlidir ve e-ticaret girişimleri daha iyi bir finansal konuma yükselebilmek için maliyetleri azaltmanın farklı yollarına dair bir arayış içerisindedirler. Bu arayış sürecinde en yaygın kullanılan çözümlerden biri de e-ticaret girişimlerinin sahip oldukları envanterleri manuel olarak kontrol edip yönetmeye çalışmalarıdır.

Bu, çok sık karşılaşılan bilindik bir hatadır. Üstelik bu hatanın temelinde genelde, “Kendimiz yaparsak para kaybetmeyiz” düşüncesi yer alıyor. Fakat farkında olmadan yapılan bu büyük hata ilerleyen süreçlerde çok daha büyük sorunlara yol açabilir.

Genellikle e-ticaret girişimleri otomatik envanter sistemlerinin maliyetlerini erteleyerek para tasarruf ettiklerini düşünüyorlar fakat bilinmesi gereken en önemli konu otomatik envanter sistemlerinin ve yönetim araçlarının e-ticaret girişimleri için bir maliyet değil işletme geleceği açısından akıllı bir yatırım olduğudur.

Stok kontrol sistemlerinin e-ticaret işinizde yaratabileceği avantajlara göz atalım;

 

E-Ticaret Stok Yönetimi ve Stok Takibi Nasıl Yapılır?

Doğruluk

Stok kontrol sistemleri, insan hatalarını en aza indirerek sürecin dışına çıkartır. Manuel veri girişi sırasındaki hataları ortadan kaldırır, hızlı ve doğru bilgi sağlayan tarama ile hem size hem de çalışanlarınıza zaman kazandırır.

 

Akreditasyon Süresi

Stok kontrol sistemleri zamandan büyük oranda tasarruf etmenizi sağlar. Sizi, iş sürecinize eklediğiniz yeni bir aşama hakkında çalışanlarınız için sağlayacağınız eğitim masrafından ve akreditasyon sürecinden kurtarır.

 

Maliyet

E-ticaret girişimleri için geçerli olan stok kontrol sistemlerini kullanmak oldukça ekonomiktir.

 

Verimli Stok Yönetimi

Stok kontrol sistemleri stoğunuzu çok hassas bir şekilde izlemenizi sağlar. Barkod verilerindeki stok seviyelerinizle ilgili güncel bilgilerle satış eğilimlerinizi ve seviyelerinizi kolayca izleyebilirsiniz. Stok seviyelerini tanımlayarak, stokları daha iyi yönetebilir ve ne sipariş edilmesi gerektiğine önceden karar verebilirsiniz.

 

Stok kontrol sistemleri, e-ticaret girişimlerinde, büyük işletmeler gibi verimli çalışmak için harika bir araçtır. Bunlar ucuz ve kullanıcı dostu olup envanter seviyelerinizle ilgili gerçek zamanlı veriler sağlayabilir. Stok kontrolünüzde yardımcı olur, verimsizlikleri azaltır ve büyüme hedeflerinize yönelik daha ölçülebilir adımlar atmanızı sağlar.

Stratejik öneme sahip bu sistemleri kontrol edebilmek için güvenilir bir partner ile çalışmanız gerekir. Omnitro ile e-ticaret süreçlerinizde maksimum verimlilik alırsınız.

İlgini Çekebilecek Diğer Blog Yazıları

E-Ticaret Firmaları Neleri Yanlış Yapıyor?

Son yıllarda e-ticaret sektöründe, Türkiye‘nin de dahil olduğu birçok yatırım ve satın alma işlemi gerçekleşiyor bu sektörün büyümesine katkıda bulunuyor. Ancak büyüme oranı ile birlikte gelen başarı hikayeleri ne kadar fazlaysa, başarısızlık hikayeleri de bir o kadar fazla. Bu başarısızlık hikayelerinin sebepleri genellikle farklılıklar gösterse de firmaların e-ticarette başarılı olamamaları bazı ortak noktalara sahip. Bu yazımızda e-ticaret firmalarının yaptıkları yanlışları birlikte keşfedeceğiz.

Veri Analizlerinin Yapılmaması

E-ticaret firmalarının yaptığı en büyük yanlışlardan birini, performans metriklerinin yani bir diğer adı ile KPI‘ların doğru bir şekilde takip edilememesi oluşturur. Müşteri memnuniyet ölçümlerinden trafiklerin doğru yönlendirilmesine, sepet terk oranından geri dönüşüm oranının iniş çıkış değerlerine dek birçok alanda doğru ve etkin bir performans değerlendirmesi, markanın daha başarılı bir şekilde büyümesine yardımcı olacağı gibi; bu ve benzeri KPI‘ların doğru analiz edilememesi markanın verimliliğini ve satış oranlarındaki verimsizliğe bulunacak çözümlerin etkisi doğrudan azaltacaktır.

Yanlış Kaynak Yönetimi

Sermaye ve kaynaklarınız ne kadar yüksek olursa olsun eğer doğru bir şekilde yönetilemiyorsa bu, büyümenin önüne geçebilir. Gereksiz ve yanlış reklam harcamaları, kişisel harcamalar, yanlış yere yapılan yatırımlar bir süre sonra sermayenin küçülmesine yol açarken büyümeyi de aynı hızla engelleyecektir.

Tüketiciyi Anlamamak

E-ticarette başarılı olmanın altın kurallarından biri tüketicinin ihtiyaçlarına göre yol almaktır. Gerek sosyal gerekse diğer kanallar üzerinden tüketiciye kulak asmamak markaya zarar vereceği gibi müşteri kaybına da yol açar. Ayrıca site üzerinde kullanıcı hareketlerini takip ederek, hangi ürün, sayfa ya da kampanyaların daha çok ziyaret edildiği, kullanıcıların hangi noktada siteyi terk ettiği gibi kullanıcı hareketlerini incelemek; bu hareketlerin araştırmasını yapmak kullanıcı memnuniyeti yaratma aşamasında oldukça işe yarayacaktır

Lojistik Yetersizlik

Online alışverişi tercih eden kullanıcılar hızlı ve güvenilir alışveriş deneyimi yaşamak isterler. Ancak satın aldıkları ürün ile ilgili yaşadıkları lojistik ve kargolama problemleri, kullanıcıyı markaya küstürebilir ve marka itibarını zedeleyebilir. Bu yüzden e-ticarette büyümek isteyen bir firma, sattığı ürünü doğru zamanda, doğru kişiye eksiksiz ve kusursuz bir şekilde gönderebilmeli ve tüm lojistik, kargo ve iade süreçlerini doğru bir şekilde yönetebilmelidir.

Omnitro ile, müşteri verimliliği konusunda endişelenmeniz gerekmez. E-Ticaret Lojistik süreçlerinizi güvenilir bir altyapıya emanet ettiğinizi bilerek satış, pazarlama ve iş geliştirme süreçlerinize odaklanırsınız.

İlgini Çekebilecek Diğer Blog Yazıları